Zeki Tunaboylu'nun hayatı ve eserleri üzerinde bir inceleme
A research on the life and literary personality of Zeki Tunaboylu
- Tez No: 926233
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
1906-1949 yılları arasında yaşayan ve eserlerini ağırlıklı olarak Balıkesir gazete ve dergilerinde yayımlayan Zeki Tunaboylu, Cumhuriyet döneminde adından söz edilen bir eğitimci, şair ve yazardır. 1928 yılından ölümüne kadar Balıkesir'in ilçelerinde yaşayan Zeki Tunaboylu, bir yandan eğitimci kimliğiyle yaşamını sürdürürken diğer yandan da Balıkesir'de çıkan çeşitli gazete ve dergilerde Dünya edebiyatında ses getirmiş yazarlardan yaptığı çeviriler; makale, hikaye , roman ve şiirlerini neşretmiştir. Bu bakımdan Türk edebiyatında adından söz edilen Zeki Tunaboylu'nun edebî kişiliğinin araştırılması gereğinden hareketle böyle bir Yüksek Lisans tez çalışması yapılmıştır. Tez çalışmamızda Zeki Tunaboylu'nun ailesi ve çocukluğu, ardından eğitim , evlilik, memuriyet ve yazı hayatı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Zeki Tunaboylu who was an educator, poet and writer whose name was mentioned during the Repuclic an period, lived between 1906-1949 and published his works mainly in Balıkesir newspapers and magazines. Zeki Tunaboylu who continued his life an one hand as an educater, on the other hand published translations, articles, stories, noved and poems from writers who had and impact in the world Literature in Balıkesir's magazines and newspapers, lived in the district of Balıkesir until his death from 1928. In this respect such a past master thesis studywas done in accordan with the need toin vestigate how literary personality he is, whose name is mentioned in the Turkish literature. In our thesis study was dwelt on Zeki Tunaboylu's family and child hood, followed by his education, marriage civil service and writing life.