Mühendislik tasarım temelli fen öğretiminin kaynaştırma ve diğer öğrencilerin akademik başarılarına ve bazı duyuşsal değişkenlerine etkisi
The effect of engineering design-based science teaching on the academic achievements and some affective variables of included and other students
  1. Tez No: 926234
  2. Yazar: ELİF ERKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KOCAKÜLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile sınıf ortamında mühendislik tasarım temelli fen öğretiminin normal zihinsel becerilere sahip öğrenciler ile kaynaştırma öğrencilerinin akademik başarıları, öz yeterlik- inanç ve motivasyon duyuşsal becerilerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel ölçme araçlarının ele alındığı karma araştırma yöntemi ile deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim yılında Bursa ili Osmangazi ilçesi devlet okulunda 5.ve 6. sınıfta öğrenim gören 76 normal ve 4 kaynaştırma öğrencisi katılmıştır. Deney grubu öğrencilerine mühendislik tasarım temelli fen öğretim yöntemi uygulanmış, kontrol grubu öğrencilerine MEB ders kitabının ve müfredatının kullanıldığı program uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak“Elektrik Devre Elemanları Akademik Başarı Ölçeği”,“Elektriğin İletimi Akademi Başarı Ölçeği”,“Fen Öğrenmeye Yönelik Öz yeterlik –İnanç”ve“Fen Bilimleri Motivasyon”ölçekleri kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Nitel veri toplama araçları araştırmacı tarafından geliştirilen“Mühendislik Ekibi Defteri”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları”şeklindedir. Veriler derecelendirilmiş puanlama anahtarı (rubrik) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarında olumlu yönde artış bulunmuşken, deney ve kontrol grubu kaynaştırma öğrencilerinin akademik başarılarında anlamlı bir değişim bulunmamıştır. Deney grubunda yer alan kaynaştırma öğrencilerinin fen bilimleri motivasyon puanlarında artış bulunurken fe öğrenmeye yönelik öz yeterlik ve inanç puanlarında anlamlı bir değişim olmamıştır. Kontrol grubu kaynaştırma öğrencilerinin fen bilimleri motivasyon puanlarında ve fen öğrenmeye yönelik öz yeterlik inanç puanlarında azalma olduğu belirlenmiştir. Mühendislik tasarım temelli fen öğretiminin 5. ve 6. sınıf deney gruplarında yer alan diğer öğrencilerin öz yeterlik-inanç ve motivasyonlarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda bulgulardan yola çıkılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of engineering design-based science teaching in a classroom setting on the academic achievement, self-efficacy beliefs, and motivation-affective skills of both students with normal cognitive abilities and inclusion students. A mixed-method research approach incorporating both qualitative and quantitative measurement tools was used, employing a quasi-experimental design with experimental and control groups. The study was conducted during the 2023-2024 academic year in a public school in the Osmangazi district of Bursa, involving 76 students with normal cognitive abilities and 4 inclusion students from 5th and 6th grades.Students in the experimental group were taught using the engineering design-based science teaching method, while those in the control group followed the Ministry of National Education (MEB) curriculum and textbook. Data collection tools included the“Academic Achievement Scale for Electrical Circuit Elements,”the“Academic Achievement Scale for Electricity Transmission,”the“Self-Efficacy Belief in Science Learning”scale, and the“Science Motivation”scale. The quantitative data obtained from these scales were analyzed using SPSS 22.0. The qualitative data collection tools included the“Engineering Team Notebook”and“Semi-Structured Interview Questions,”developed by the researcher. Data were analyzed using a rubric-based scoring key.The results indicated a positive increase in academic achievement for both experimental and control group students. However, no significant change was observed in the academic achievement of inclusion students in either group. While an increase was found in the science motivation scores of inclusion students in the experimental group, no significant change was observed in their self-efficacy and belief scores regarding science learning. In contrast, a decrease was observed in the science motivation and self-efficacy belief scores of inclusion students in the control group. It was concluded that engineering design-based science teaching positively influenced the self-efficacy beliefs and motivation of other students in the 5th and 6th-grade experimental groups. Based on the study findings, recommendations were provided.