Sanal gerçeklik ortamında geometri öğretimi
Teaching geometry in a virtual reality environment
- Tez No: 926252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı, 10. sınıf uzay geometri ünitesi katı cisimler konusunun öğretiminde sanal gerçeklik ortamında Metaverse uygulaması kullanılmasının öğrencilerin geometri başarılarına, geometri dersine ilişkin tutumlarına ve sanal ortamda buradalık algılarına etkisini incelemektir. Çalışmada ayrıca öğrencilerin sanal gerçeklik ortamında Metaverse uygulaması ile geometri öğretimi hakkındaki görüşleri belirlenmiştir. Araştırma yönteminin, karma yöntemler deneysel araştırmaları olarak benimsendiği bu araştırmanın nicel kısmında statik grup ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Nitel kısmında ise durum çalışması deseni benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Balıkesir ilinin bir ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesinde öğrenim gören 30 ortaöğretim 10. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel verileri, Geometri Başarı Testi, Geometri Dersine İlişkin Tutum Ölçeği ve Sanal Ortamda Buradalık Ölçeği ile toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde karma tasarımlı iki yönlü tekrarlı ölçümler varyans analizi ve kovaryans analizi kullanılmıştır. Nitel veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin; geometri başarı testi puanlarının deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı biçimde farklı ve deneysel etki düzeyinin yüksek olduğu, Geometri Dersine İlişkin Tutum Ölçeği puanlarının deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı biçimde farklı olmadığı, Sanal Ortamda Buradalık Ölçeği ön test puanları ile son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ancak deney ve kontrol gruplarının puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Nitel verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin öğretim süreci hakkında olumlu görüşler belirttikleri tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda sanal gerçeklik ortamında Metaverse uygulaması kullanılarak geometri öğretimi gerçekleştirilmesine yönelik farklı araştırmalar yapılması konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of using a Metaverse application in a virtual reality environment on students' geometry achievement, geometry attitudes and perceptions of virtual reality presence in teaching the 10th grade subject“solid geometry”. It also reveals students' views on teaching geometry with a Metaverse application in a virtual reality environment. Adopting mixed methods experimental research, the quantitative part applied static group pretest-posttest experimental design. The qualitative part adopted case study design. The study group involves 30 Anatolian high school students in grade 10th in Balıkesir during the 2023-2024 academic year. Quantitative data were collected with Geometry Achievement Test, Geometry Attitude Scale and Virtual Environment Presence Scale. Qualitative data were obtained from semi-structured interviews. Two-way analysis of variance with repeated measures and analysis of covariance were applied for quantitative data and content analysis method was used for qualitative data. Quantitative data analysis revealed that experimental and control groups' Geometry Achievement Test scores were significantly different and experimental effect level was high. Regarding Geometry Attitude Scale scores, no statistically significant difference was detected between experimental and control groups. Concerning the Virtual Environment Presence Scale, while a significant difference between the pre-test and post-test scores was detected, no statistically significant difference was found between experimental and control groups' scores. Qualitative data analysis revealed students' positive opinions on teaching geometry using a Metaverse application in a virtual reality environment. Finally, suggestions were made for further research on teaching geometry using a Metaverse application in a virtual reality environment.