Geogebra 3D-AR yazılımı ile 8.sınıf geometrik cisimler konusu öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına ve bilgilerin kalıcılığına etkisi
The impact of teaching 8th grade geometric shapes topic with geogebra 3D-AR software on student's academic achievements, attitudes, and knowledge retention
- Tez No: 869164
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Artırılmış gerçeklik üç boyutlu sanal objelerin gerçek dünyaya entegre edildiği, gerçek ve sanal objelerin birlikte etkileşim sağladığı teknoloji olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda eğitim alanında da yaygın olarak kullanılan bu teknoloji; eğitim öğretim sürecine alternatif yetenekler sunması, eğitimde sosyal, bilişsel ve duyuşsal gelişime olumlu etkiler sağlamasıyla dikkat çekmektedir. Literatürde artırılmış gerçeklik destekli GeoGebra yazılımın kullanıldığı sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmanın amacı GeoGebra 3D-AR yazılımı ile 8.sınıf geometrik cisimler konusu öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına ve bilgilerinin kalıcılığına etkisini incelemektir. Araştırma ön test-son test-kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel desen ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ankara ilinin Gölbaşı ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda 8.sınıfta öğrenim gören deney grubunda 20, kontrol grubunda 23 öğrenci olmak üzere toplam 43 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın iki haftalık uygulama süreci; kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemiyle, deney grubunda ise GeoGebra 3D-AR yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. GeoGebra yazılımı sınıf ortamına akıllı tahta, tablet ve akıllı telefonlar aracılığıyla entegre edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“Geometrik Cisimler Başarı Testi”ve gerekli izinler alınarak Özdişçi ve Katrancı (2019) tarafından geliştirilen“Geometriye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının ön test, son test ve kalıcılık testlerinden elde edilen nicel veriler, IBM SPSS Statistics 29 programı ile analiz edilmiştir. Normallik testi analiz sonuçlarına göre normal dağılıma uygun olduğu tespit edilen verilerin analizi için parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın başarı testi son test bulgularına göre deney grubunun ortalaması kontrol grubunun ortalamasından daha yüksek olmasına rağmen iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırmanın tutum ölçeği bulgularına göre geometriye yönelik tutum puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken olumlu tutum alt faktörü deney grubu lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir. Ayrıca deney ve kontrol gruplarında öğrenmelerin kalıcı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Augmented reality is defined as a technology where three-dimensional virtual objects are integrated into the real world, allowing real and virtual objects to interact together. Widely used in education in recent years, this technology attracts attention for its alternative capabilities in the educational process and its positive effects on social, cognitive, and affective development in education. There are limited studies in the literature on the use of GeoGebra software supported by augmented reality. Therefore, the aim of this study is to examine the impact of teaching the topic of geometric shapes in 8th grade with GeoGebra 3D-AR software on student's academic achievements, attitudes, and knowledge retention. The research was designed with a pre-test-post-test-retention test control group quasi-experimental design. The study group of the research consists of a total of 43 students, 20 students in the experimental group and 23 students in the control group, studying in the 8th grade at a public secondary school in the Gölbaşı district of Ankara in the 2023-2024 academic year. The two-week implementation process of the study was conducted with traditional teaching methods in the control group and with GeoGebra 3D-AR software in the experimental group. The GeoGebra software was integrated into the classroom environment via smart boards, tablets, and smartphones. In the study, the“Geometric Shapes Achievement Test”developed by the researchers and the“Attitude Scale Towards Geometry”developed by Özdişçi and Katrancı (2019) were used as data collection tools, with the necessary permissions. The quantitative data obtained from the pre-test, post-test, and retention tests of the data collection tools were analyzed using IBM SPSS Statistics 29 program. Parametric tests were used for the analysis of data that were found to be suitable for normal distribution according to the normality test analysis results. According to the findings of the achievement test, although the average of the experimental group is higher than the average of the control group, there is no statistically significant difference between the two groups. According to the findings of the attitude scale, while there is no significant difference between the average attitude scores towards geometry, the positive attitude sub-factor shows a significant difference in favor of the experimental group. Additionally, it was determined that learning was not permanent in both the experimental and control groups.