Çocuğu kanser tedavisi gören ebeveynlerin bakım verme yükü ve yaşam kalitesinin incelenmesi
- Tez No: 926272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFÜ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın amacı; çocukluk çağı kanser tanısı almış bireylerin ebeveynlerinin yaşam kalitesi ile bakım verme yükleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Hematoloji-Onkoloji Servisi'nde tedavi gören 0-18 yaş arası çocukların ebeveynleri üzerinde yoğunlaşmış ve toplamda 327 ebeveyn (250 anne, 77 baba) ile yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde“Demografik Bilgi Formu”,“Türkçe Kanserli Bakım Verenlerde Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Bakım Verme Yükü Ölçeği”kullanılarak anketler aracılığıyla çevrimiçi yöntemle veriler toplanmıştır. Verilerin analizi ise SPSS 25.0 istatistik programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, ebeveynlerin yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmuş ve bakım verme yükü ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkilerin ortaya konmasına olanak tanımıştır. Araştırmanın sonuçları, ebeveynlerin yaşadığı zorlukların yanı sıra bakım verme sürecinin getirdiği yüklerin yaşam kalitesine etkisini vurgulamaktadır. Araştırmada kanser tanımlaması, ebeveyn medeni durumu, ailedeki okuyan çocuk sayısı ve eğitim değişkenlerine göre bakım verme yükü ve yaşam kalitesi boyutlarında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu çalışma yalnızca mevcut durumu anlamakla kalmayıp aynı zamanda gelecekteki araştırmalara da yön verecek bilgiler sunmaktadır. Elde edilen verilerin analiziyle ortaya çıkan sonuçlar; çocukluk çağı kanseri tedavisi gören ebeveynlerin ihtiyaçlarını belirlemek ve ihtiyaçlarına yönelik müdahale stratejileri geliştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between the quality of life of parents of individuals diagnosed with childhood cancer and their caregiving burdens. Dec. The research was conducted in accordance with the relational screening model, one of the quantitative research methods. The research focused on the parents of children aged 0-18 years who were treated at the Hematology-Oncology Service and was conducted with a total of 327 parents (250 mothers, 77 fathers) Dec. In the data collection process, data were collected online through questionnaires using the“Demographic Information Form”, the“Turkish Quality of Life Scale for Cancer Caregivers”and the“Burden of Caregiving Scale”. The analysis of the data was carried out by means of SPSS 25.0 statistical program. The findings obtained have contributed to a better understanding of the factors affecting the quality of life of parents and have allowed Deciphering the relationships between the burden of caregiving and quality of life. The results of the research emphasize the impact of the burdens imposed by the caregiving process on the quality of life, as well as the difficulties experienced by parents. In the study, significant differences were observed in the dimensions of cancer identification, parental marital status, number of children studying in the family and quality of life according to educational variables. This study not only provides an understanding of the current situation, but also provides information that will guide future research. The results obtained by the analysis of the obtained data; recommendations have been presented to determine the needs of parents undergoing treatment for childhood cancer and to develop intervention strategies for their needs.