Otomotiv sektöründe dış ticaretin Türkiye ekonomisine etkisi: Ekonometrik bir model
Foreign trade in automotive industry in Türkiye impact on the economy: An econometric model
  1. Tez No: 926271
  2. Yazar: UMUT İNANÇ EKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDENUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ekonomik büyüme, ülkeler açısından önemli işaretlerden biridir. Ekonomik büyüme siyasi ve sosyal yaşama etki eden bir ifadedir. Ekonomik büyümeyi açıklamak amacıyla teoriler ortaya konulmuştur. Ekonomik büyümenin yükselmesi ülke refahına doğrudan katkı sağlamaktadır. Dünya üzerinde yer alan gelişmekte olan ülkelerde bazı sektörler ekonomik büyümeye katkı sağlamaktadır. Türkiye, 1960 yılından 1980 yılında kadar ithal ikameci bir politika benimsemiştir. 1980 yılından itibaren ihracat önem kazanmıştır. Otomotiv sektörü ülkelerin ekonomilerine etki eden bir sektördür. Ülkelerin büyüme gerçekleştirmesi için en önemli sanayi alanlarından bir tanesidir. Türkiye otomotiv sektörü açısından markalara hitap eden bir pazar olmuştur. Türkiye 1980 yılından itibaren otomotiv ithalatını azaltıp, otomotiv ihracatını artırmaya çalışmıştır. Otomotiv sektörünün kapasitesi sürekli olarak artış göstermektedir. Otomotiv sektöründe meydana gelen artış ihracat rakamlarına da etki etmektedir. Çalışmanın amacı, Otomotiv İhracatının Ekonomik Büyüme ile ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Bu noktada 1969 yılı ile 2023 yılları arası incelenmiştir. ARDL analizi yöntem olarak kullanılmıştır. Eş Bütünleşme Testi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre Türkiye'nin Otomotiv ihracatı ile ekonomik büyüme arasında Nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Türkiye'nin otomotiv ihracatı gerçekleştirmesinin ekonomik büyüme üzerinde etkisi olduğu söylenmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is one of the important signs for countries. Economic growth is an expression that affects political and social life. Theories have been put forward to explain economic growth. The increase in economic growth directly contributes to the welfare of the country. Some sectors contribute to economic growth in developing countries around the world. Turkey adopted an Import Substitution policy from 1960 to 1980. Exports have gained importance since 1980. The automotive sector is a sector that affects the economies of countries. It is one of the most important industrial areas for countries to achieve growth. Turkey has become a market that appeals to brands in terms of the automotive sector. Turkey has tried to reduce automotive imports and increase automotive exports since 1980. The capacity of the automotive sector is constantly increasing. The increase in the automotive sector also affects export figures. The aim of the study is to reveal the relationship between Automotive Exports and Economic Growth. At this point, the years 1969 to 2023 were examined. ARDL analysis was used as a method. Cointegration Test was performed. According to the analysis results, there is a causal relationship between Turkey's automotive exports and economic growth. It is said that Turkey's automotive exports have an impact on economic growth.