Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı çocukların saldırganlık düzeyleri ve aile tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between aggression levels and parental attitudes in children diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 926289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA KÖKREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış çocuklarda saldırganlık düzeyleri ile anne baba tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. İstanbul'daki rehabilitasyon merkezlerinde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış 4-12 yaş aralığındaki çocukların anne ve babalarıyla yürütülen çalışmaya toplam 100 katılımcı katılmıştır. Nicel araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, yüz yüze ve çevrimiçi olarak uygulanan Anne Baba Tutum Ölçekleri (4-12 yaş) ve Çocuklar İçin Saldırganlık Ölçeği Anne-Baba Formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Yaş, cinsiyet, medeni durum ve eğitim gibi değişkenlerin DEHB tanısı almış çocuklarda aile tutumları ve saldırganlık düzeyleri ile ilişkili olmadığı görülmüştür. Yapılan analizler doğrultusunda istenmedik anne baba tutumları ile çocuklarda saldırganlık arasında negatif bir korelasyon belirlenirken, istendik anne baba tutumları ile çocuklardaki saldırganlık arasında pozitif bir korelasyon kaydedilmiştir. Bu sonuçlar, istenmedik anne baba tutumu gösteren ebeveynlerin bu bozukluğa sahip çocuklarında saldırganlığın görülmediğini, istendik anne baba tutumu gösteren anne babaların çocuklarında saldırganlığın görüldüğü sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the relationship between aggression levels and parental attitudes in children diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). The research involved parents of children aged 4-12 diagnosed with ADHD at rehabilitation centers in Istanbul, with a total of 100 participants. A quantitative research method and a relational survey model were employed. Data collection tools included the Parental Attitude Scale (for ages 4-12) and the Aggression Scale for Children (Parent Form), which were administered both face-to-face and online. The findings indicated that variables such as age, gender, marital status, and educational background were not associated with family attitudes or aggression levels in children diagnosed with ADHD. Analysis revealed a negative correlation between undesirable parental attitudes and aggression in children, while a positive correlation was observed between desirable parental attitudes and aggression. These results suggest that children with ADHD whose parents display undesirable attitudes do not exhibit aggression, whereas children with parents who demonstrate desirable attitudes show higher levels of aggression.