Denizyolu taşımacılığında ülkelerin rekabetçiliği ve bayrak çekmede seçim öncelikleri
Competitiveness of countries in maritime transport and flag selection priorities
- Tez No: 926299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Uluslararası ticaret, küreselleşme, sanayileşme ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle genişlemiş ve ekonomik büyümeye katkıda bulunmuştur. 15. ve 18. yüzyıllarda Avrupa'da merkantilizm egemenken, bugün küreselleşme, ülkelerin ekonomik büyümelerine katkı sağlamakla birlikte, gelir eşitsizliği, kültürel koruma ve çevresel sürdürülebilirlik gibi sorunlar da yaratmaktadır. Lojistik hizmetleri ise artan rekabet ve küreselleşme ile uluslararası ticaretin önemli bir parçası haline gelmiş, ticaretin etkin ve maliyetli bir şekilde yapılmasını sağlayarak ekonomik gelişime katkı sunmaktadır. Lojistiğin en önemli taşıma şekli olan denizyolu taşımacılığı, uluslararası ticaretin ve küresel ekonominin temel unsuru olup, dünya ticaret hacminin %80'inden fazlasını taşımaktadır. Uluslararası ticarette önemli bir paya sahip olan denizcilik sektöründeki gemilerin operasyona başlamadan önce yapılması gereken işlemlerden biri olan bayrak çekme işlemi, armatörler için büyük önem taşımaktadır. Bayrak çekme işlemiyle birlikte gemiler bir sicile sahip olmaktadır ve bu sicilde gemilerin sahiplik durumu, tescil tarihi, genel özellikleri ve diğer önemli bilgileri yer almaktadır. Gemi sicili, bankalara, gemi sahiplerine ve sigorta şirketlerine geminin yasal statüsü ve geçmişi hakkında bilgi sağlamaktadır. Bu siciller genellikle ülkelerin denizcilik otoriteleri tarafından yönetilmektedir. Bu çalışmada, denizyolu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren armatörlerin bayrak seçimini etkileyen faktörler ve Türkiye'nin bu alandaki rekabetçiliğinin ölçümlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için Michael Porter'ın geliştirdiği Elmas Modeli'ne göre bayrak seçim kriterleri belirlenecek. Belirlenen bu kriterler SWARA yöntemi kullanılarak önceliklendirilecek ve COPRAS yöntemiyle Türkiye'nin rekabetçi pazarında bulunan ülkeler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
International trade has expanded and contributed to economic growth with the development of globalization, industrialization and communication technologies. While mercantilism was dominant in Europe in the 15th and 18th centuries, today globalization contributes to the economic growth of countries, but also creates problems such as income inequality, cultural preservation and environmental sustainability. Logistics services have become an important part of international trade with increasing competition and globalization and contribute to economic development by ensuring that trade is carried out effectively and cost-effectively. Maritime transport, the most important form of logistics, is the fundamental element of international trade and the global economy, carrying more than 80% of the world trade volume. Ship registration, which is one of the procedures that must be carried out before the ships in the maritime sector, which has an important share in international trade, start operating, is of great importance for ship owners. With the ship registration procedure, ships gain a registry, and this registry includes the ownership status, registration date, general characteristics and other important information about the ships. The ship registry provides information about the legal status and history of the ship to banks, ship owners and insurance companies. These registries are generally managed by the maritime authorities of the countries. This study aims to determine the factors affecting the flag selection of ship owners operating in the field of maritime transportation and to measure Türkiye's competitiveness in this field. To achieve this goal, flag selection criteria will be determined according to the Diamond Model developed by Michael Porter. These determined criteria will be prioritized using the SWARA method and countries in Türkiye's competitive market will be evaluated using the COPRAS method.