Bütünsel yeni nesil eğitim tasarımı ile kurumsal eğitim anlayışında kavramsal bir model önerisi: BYNET (3T)
  1. Tez No: 926300
  2. Yazar: GÜLDEN BAHAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, geleneksel eğitim yöntemleri ile bütünsel yeni nesil eğitim tasarımını karşılaştırarak, kurumsal eğitim süreçlerinin etkinliğini artırmaya yönelik önemli bir perspektif sunmaktadır. Geleneksel eğitim yaklaşımları eğitmen merkezli, sabit müfredat ve pasif öğrenmeye odaklanırken, bütünsel yeni nesil eğitim tasarımı kişiselleştirilmiş, etkileşimli ve teknoloji destekli daha esnek bir öğrenme süreci sunar. Bu çalışmanın amacı, kurumsal eğitim süreçlerinin etkinliğini artıracak eğitim stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, BYNET (3T) modeli temel alınarak, eğitim süreçlerinin her aşamasını (1.Teşhis, 2.Tedavi, 3.Takip) değerlendirebilecek bir ölçek geliştirilmiştir. İkinci amacı ise; kurumsal eğitim tasarımının bu ölçek sayesinde sistematik bir şekilde iyileştirilerek, çalışanların gelişimlerini iş hedefleriyle uyumlandırmak ve organizasyonel performansı artırmaktır. Bu çalışmanın ana metodolojisinde, Delphi Analizi yöntemi kullanılarak kamu ve özel sektörden eğitim yetkililerine 2 turda anket uygulanmıştır. İlk turda katılımcıların bağımsız görüşleri toplanmış, ikinci turda ise katılımcılar birbirlerinin yanıtlarını görerek değerlendirmelerini yeniden yapmışlardır. Bu süreç, ölçeğin geçerliliğini sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerle geliştirilen ölçek, daha sonra sahada eğitim alan 108 katılımcıya uygulanmış ve eğitim süreçlerinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek amacıyla istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, BYNET (3T) modelinin eğitim süreçlerinin her aşamasını değerlendiren güçlü bir araç sunduğu ve bu modelin eğitim stratejilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağladığı ortaya çıkmıştır. Eğitim yetkilileri, bu modelden elde edilen geri bildirimlere dayanarak, eğitim programlarını daha verimli hale getirebilecekleri alanları belirlemişlerdir. Ayrıca, bu modelin gelecekte daha da geliştirilebileceği ve AHP gibi analitik yöntemlerle desteklenerek daha güçlü hale getirilebileceği vurgulanmaktadır. Bu çalışma, kurumsal eğitim süreçlerinin sürekli iyileştirilmesi için önemli bir referans oluştururken, gelecekteki eğitim stratejilerinin şekillendirilmesine de kritik bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study provides an important perspective on enhancing the effectiveness of corporate training processes by comparing traditional training methods with holistic new-generation educational design. Traditional educational approaches focus on instructor-centered, fixed curricula and passive learning, while holistic new-generation educational design offers a more flexible learning process that is personalized, interactive, and technology-supported. The aim of this study is to contribute to the development of training strategies that will enhance the effectiveness of corporate training processes. In this regard, a scale has been developed based on the BYNET (3T) model to evaluate each stage of the training process (1. Diagnosis, 2. Treatment, 3. Follow-up). The second objective is to systematically improve corporate training design through this scale, align employees' development with business goals, and enhance organizational performance. The main methodology of this study involves the use of the Delphi Analysis method, with two rounds of surveys conducted with training officials from both the public and private sectors. In the first round, independent opinions of the participants were collected, and in the second round, participants reviewed each other's responses to reassess their answers. This process was conducted to ensure the validity of the scale. The scale developed with the obtained data was then applied to 108 participants who received training in the field, and statistical analyses were conducted to identify the strengths and weaknesses of the training processes. As a result of this study, it has been revealed that the BYNET (3T) model provides a robust tool for evaluating each stage of the training process and significantly contributes to the development of training strategies. Training officials, based on the feedback obtained from this model, have identified areas where training programs can be made more effective. Additionally, it is emphasized that this model can be further developed and strengthened by being supported with analytical methods such as AHP. This study will serve as an important reference for the continuous improvement of corporate training processes and will also make a critical contribution to shaping future training strategies.