Exploring the influence of youtubers on adolescents identity construction: An interpretative phenomenological analysis
Ergenlerin kimlik inşasında youtuberların etkisini keşfetmek: Yorumlayıcı fenomenolojik analiz
- Tez No: 628713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN GÜRSEL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı ergenlerin kimlik inşasında YouTuberların etkisini araştırmak ve bu süreçte aralarında ne tür etkileşimler olduğunu keşfetmektir. Bu bağlamda, YouTuberların ergenlerin hayatındaki rolü, onların düşünce ve günlük pratiklerine etkilerini incelemektedir. Bu nitel çalışmada, ergenlerin kimlik deneyimleri hakkında derinlemesine bilgi toplamak için çoğunluğu İstanbul'da yaşayan 10 ergenle görüşme yapılarak veri toplanmıştır. Veriler, yorumlayıcı fenomenolojik analiz metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları YouTuberların ergenlere kimliklerinin duygu, düşünce ve inançlar gibi benzeşen yönlerini fark ettirerek topluma entegre olmalarına katkı sağladıklarını göstermiştir. Bunun yanı sıra, YouTuberlar hem kendi çektikleri videolar hem de bu videolara başkalarının yaptığı yorumlar aracılığıyla, ergenlerin bireyselliklerini fark etmelerinde yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca, YouTuberlar sayesinde seçeneklerin araştırması imkanın ve sosyal etkileşim alanının oldukça genişlediği görülmüştür. Yine de, ergenlerin zaman zaman Youtuberlarla fazla özdeşim kurdukları, onlara özendikleri ve onların önerilerini sorgulamadan uyguladıkları ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, ergenlerin ne derece etkilendiklerine dair farkındalıklarının düşük olduğu ve yeni medya okuryazarlığı becerilerinin yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, ebeveynler, danışmanlar ve yetkililer için de uygulamaya dönük çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the influence of YouTubers on adolescents' identity construction as well as aiming at exploring what kind of interactions occur between YouTubers and adolescents. In this context, this study intended to understand the YouTubers' role in adolescents' lives in terms of mindset and daily practices. In this qualitative research, the data gathered from 10 adolescents, most of whom are living in Istanbul. The data was collected through interviews in order to get in-depth information about the identity experiences of adolescents. The results of the interviews were analyzed through the interpretative phenomenological analysis method. The results of the study revealed that YouTubers helped adolescents to become integrated into society by noticing the similar aspects of their identities such as feelings, thoughts, and beliefs. On the other hand, YouTubers have been found to assist adolescents to discover their individuality through their videos and comments of other viewers on these videos. Also, it has been observed that the exploration option and range of social interaction extended thanks to YouTubers. However, it has been revealed that adolescents sometimes overly identified themselves with YouTubers, imitate them and implement YouTubers' recommendation without questioning. Considering this fact, it has been observed that the awareness level of adolescents about how much they are affected by YouTubers is insufficient, so it is essential to empower adolescents' new media literacy. As a result, the practical implications for parents, counselors, and authorities are discussed.