Erken yetişkinlik dönemindeki bireylerin bağlanma stilleri ile evlilik tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between marriage attitudes and attachment styles in individuals in early adulthood
  1. Tez No: 926303
  2. Yazar: ZEYNEP ZÜLAL ÜNGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bağlanma kuramı John Bowlby tarafından geliştirilen bir kuramdır. Bu kurama göre bebeklerin birincil bakım vereniyle olan bağı kişinin duygusal yaşantısını, insan ilişkilerini etkilemektedir. Kişinin kendine duyduğu güven, aile yaşantısı, romantik ilişkileri bağlanma ile doğru orantılıdır ve bu bireylerin bağlanma stilleri ile evlilik tutumlarının da arasında bir ilişki olduğu fikrini doğurmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda yapılan bu araştırmada erken yetişkinlik dönemindeki bireylerin evlilik tutumları ile bağlanma stilleri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı saptamak amaçlanmıştır. Araştırma 18-35 yaş arası evli ve bekar olmak üzere toplam 505 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylerin 428'i kadın, 77'si erkektir. Araştırmada“Evlilik Tutum Ölçeği”ve“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizi için SPSS v23.0 paket programı kullanılmıştır. Normallik testi ile verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve ardından parametrik testler uygulanmıştır. Yapılan analizlerde demografik değişkenlerden eğitim durumu, gelir düzeyi ve cinsiyetin evlilik tutumuyla farklılaştığı, güvenli bağlanma stili ile evlilik tutumu ve gelir düzeyinin farklılaştığı görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda güvenli bağlanma stili ile evlilik tutumu arasında pozitif yönlü bir korelasyon tespit edilmiştir. Sonuç olarak evlilik tutumunda güvenli bağlanmanın tesiri olduğu, demografik değişkenlerin bağlanma stilleri ve evlilik tutumunu etkilediği saptanmıştır. Araştırmada işlenilen konuların literatür taramaları incelenmiş ve belirli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Attachment Theory was developed by John Bowlby. According to this theory, the bond between infants and their primary caregiver significantly influences the individual's emotional experiences and relationships. A person's self-confidence, family life, and romantic relationships are directly proportional to their attachment style, which leads to the idea that there is also a connection between individuals' attachment styles and their attitudes toward marriage. In light of this information, the present study aims to determine whether there is a significant relationship between marriage attitudes and attachment styles in individuals during early adulthood. The study sample consists of 505 individuals, married and single, between the ages of 18 and 35. Among the participants, 428 are women, and 77 are men. The study used the“Marriage Attitude Scale”and the“Three-Dimensional Attachment Styles Scale.”Data were analyzed using the SPSS v23.0 software package. A normality test indicated that the data were normally distributed, and parametric tests were subsequently applied. Analyses revealed that educational level, income, and gender differed in terms of marriage attitudes, while secure attachment style was associated with variations in marriage attitude and income level. A positive correlation was identified between secure attachment style and marriage attitude. In conclusion, the study found that secure attachment influences marriage attitudes and that demographic variables impact both attachment styles and marriage attitudes. Relevant literature was reviewed, and specific recommendations were provided.