Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye'nin Güney Kafkasya'daki yumuşak güç projeksiyonu: Azerbaycan örneği
Türkiye's soft power projection in the South Caucasus in the post-Cold War era: The case of Azerbaijan
- Tez No: 926307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMALA VALIYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'nin Azerbaycan ile kurduğu güçlü bağ, ortak kültürel miras, siyasi destek ve ekonomik işbirliği gibi unsurlar üzerinden şekillenmiştir. Bu süreçte Türkiye, demokratik değerler, kültürel etkileşimler, enerji projeleri ve eğitim faaliyetleriyle yumuşak gücünü etkin bir şekilde kullanmıştır. Bu tezin amacı, Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye'nin Güney Kafkasya'daki yumuşak güç politikalarını, özellikle Azerbaycan üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırma, Türkiye'nin yumuşak güç politikalarının Azerbaycan'da nasıl karşılık bulduğunu ve bu politikaların bölgesel istikrara katkı sağladığını incelemektedir. Özellikle, enerji hatlarının aktif kullanımı gibi stratejik projelerin iki ülke arasındaki işbirliğini pekiştirdiği vurgulanmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin yumuşak gücünün Güney Kafkasya'daki rolünü güçlendirdiği ve Azerbaycan ile olan ilişkilerinin bölgesel işbirliği için model teşkil ettiği görülmüştür. Sonuç olarak, dostluk ilişkilerinin yumuşak güç araçlarıyla derinleşmesi, ortak stratejilerin oluşturulmasını ve toplumsal bilinçte yayılmasını mümkün kılmıştır. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri, bu bağlamda iki bağımsız ülkenin birbirini destekleyerek yumuşak gücün etkili bir örneğini oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye's strong bond with Azerbaijan has been shaped by common cultural heritage, political support, and economic cooperation. In this process, Türkiye has effectively utilized its soft power through democratic values, cultural interactions, energy projects, and educational activities. The aim of this thesis is to analyze Türkiye's soft power policies in the South Caucasus in the post-Cold War period, especially their impact on Azerbaijan. The research examines how Türkiye's soft power policies have been reciprocated in Azerbaijan and how these policies have contributed to regional stability. In particular, it is emphasized that strategic projects such as the active use of energy lines have reinforced cooperation between the two countries. Moreover, Türkiye's soft power has strengthened its role in the South Caucasus, and its relations with Azerbaijan have served as a model for regional cooperation. As a result, the deepening of friendly relations through soft power tools has made it possible to formulate common strategies and spread them in the public consciousness. In this context, Türkiye-Azerbaijan relations show that two independent countries support each other and constitute an effective example of soft power.