Unica Zürn'ün 'Yasemin Adam' adlı eserinin psikanalitik açıdan değerlendirilmesi
A psychanalytical evaluation of Unica Zürn's 'Jasmine Man'
  1. Tez No: 926340
  2. Yazar: ŞEYMA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada Unica Zürn'ün“Yasemin Adam'' adlı eseri psikanalitik açıdan incelenmiştir. Bu çalışma ile günümüzde iki eseri Türkçe yayımlanan; cinsiyeti, yaşantısı, çevresi, kişiliği, ilişkileri ve de eserleri ile incelemelere konu olan; bunun yanında da genellikle sürrealist bir Alman yazar ve sanatçı olarak tanıdığımız Unica Zürn'ün içerisinde bulunduğu şizofreni hastalığı, kaosu ve karmaşayı olduğu gibi aktardığı ”Yasemin Adam'' eserini psikanalitik açısından ele almaya çalıştık. Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Zürn ve eseri hakkında kısa bilgiler verilerek tez çalışmasının sunumu yapılmıştır. Birinci bölümde Unica Zürn ve hayatı; ikinci bölümde Unica Zürn'ün“Yasemin Adam”adlı eserinin özeti; üçüncü bölümde ise "Yasemin Adam'' adlı eseri psikanalitik açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Unica Zürn's“Jasmine Man'' is analysed psychoanalytically. With this study, we have tried to examine the work of Unica Zürn, whose two works are published in Turkish today; who is the subject of studies with her gender, life, environment, personality, relationships and her works; and who is generally known as a surrealist German writer and artist, from the psychoanalytic point of view of her work ”Jasmine Man'', in which she conveys the schizophrenia, chaos and confusion as it is This research consists of three parts. In the introduction section, brief information about Zürn and her work is given and the thesis is presented. In the first part Unica Zürn and her life are discussed, and in the second part Unica Zürn's work“Jasmine Man”is summarized, and the third part the psychoanalytic examination of the work“Jasmine Man”are discussed.