Sağlık çalışanlarında iş yeri mutluluğunun sosyal kaytarmaya etkisi
The effect of workplace happiness on social slacking in healthcare workers
  1. Tez No: 926341
  2. Yazar: NURETTİN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İş yeri mutluluğu, çalışanların işlerini yerine getirirken hissettikleri memnuniyet ve işlerine olan bağlılık düzeyleri ile ilişkilidir. Bu kavram, yalnızca bireysel bir memnuniyet unsuru değil aynı zamanda örgütsel performansın bir yansıması olarak da kabul edilir. Öte yandan, iş yeri mutsuzluğu, çalışanların iş tatminsizliği, stres ve işten kaçınma davranışları gibi olumsuz etkilerle ortaya çıkar. Sosyal kaytarma ise bireylerin tek başına göstermiş oldukları çabanın grup için önemli olmadığı düşüncesiyle hareket ederek ve gruba kimin daha çok katkı sağlayacağının anlaşılamayacağı öngörüsünde bulunarak sergilemiş oldukları davranış biçimidir. Araştırma, işte mutsuz çalışanların sosyal kaytarmaya daha fazla eğilim gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarında iş yeri mutluluğunun sosyal kaytarma üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Tunceli ilinde bulunan Tunceli Devlet Hastanesi'ndeki sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada farklı mesleklerden 103 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Veriler, yüz yüze olarak elde edilmiştir. Araştırmaya yönelik veri toplanırken Polatcı ve Ünüver (2021) tarafından geliştirilen işte mutluluk ölçeğinin kısa formu ve Høigaard (2022) tarafından geliştirilen ve Sezer ve meslektaşları (2021) tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan algılanan sosyal kaytarma ölçeğinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının işte mutluluk düzeyleri orta seviyede olup sosyal kaytarma davranışında bulunma düzeyleri ise yüksektir. Sağlık çalışanlarının işte mutluluk ve sosyal kaytarma düzeyleri demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ayrıca işte mutluluğun sosyal kaytarma üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Workplace happiness is related to the satisfaction employees feel while performing their jobs and their level of commitment to their jobs. This concept is not only an element of individual satisfaction but also a reflection of organizational performance. On the other hand, workplace unhappiness occurs with negative effects such as employees' job dissatisfaction, stress and avoidance behaviors. Social loafing is a behavior in which individuals act with the idea that the effort they put forth alone is not important for the group and that it is not possible to understand who will contribute more to the group. The research reveals that unhappy employees at work are more prone to social loafing. The aim of this study is to examine the effect of workplace unhappiness on social loafing in healthcare workers. The sample of the study consists of healthcare workers at Tunceli State Hospital in Tunceli province. 103 healthcare workers from different professions were reached in the study. Data were obtained online. While collecting data for the study, the short form of the happiness at work scale developed by Polatcı and Ünüver (2021) and the perceived social loafing scale developed by Høigaard (2022) and whose validity and reliability study was conducted by Sezer and colleagues (2021) were used. According to the results of the study, the happiness levels of healthcare workers at work are at a medium level and the level of social loafing behavior is high. The happiness and social loafing levels of healthcare workers at work do not show a significant difference according to demographic variables. It was also determined that happiness at work has a positive and significant effect on social loafing.