Toraks cerrahisi geçiren hastalarda dijital fizyoterapi uygulamalarının solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, üst ekstremite periferik kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of digital physiotherapy applications on respiratory functions, respiratory muscle strength, functional capacity, upper extremity peripheral muscle strength and quality of life in patients undergoing thoracic surgery
- Tez No: 926346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİS KOSTANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Toraks cerrahisi akciğer, plevra, göğüs duvarı ve mediastinal hastalıkların tedavisinde kullanılan birincil müdahaledir ve cerrahi sonrası hem prosedüre hem de hastaya bağlı akciğer fonksiyonlarında ve klinik belirtilerde değişiklikler meydana gelir. Toraks cerrahisi sonrası hastaların egzersiz toleransı azalır, solunum fonksiyonlarında bozulmalar görülür ve hastaların günlük yaşam aktivitelerine katılımı, fonksiyonel düzeyleri ve yaşam kaliteleri olumsuz etkilenir. Açık torakotomilerde insizyon yeri ağrısı, kesilen kaslar ve insizyonun büyüklüğüne bağlı üst ekstremite fonksiyonlarında ve gövdede etkilenim olur. Literatüre bakıldığında toraks cerrahisi geçiren hastalara preoperatif ve erken postoperatif fizyoterapi programı uygulanmıştır ancak taburculuk sonrası uzun dönem fizyoterapinin etkinliğine bakan çalışmaların sayısı az ve tedavi süreleri kısadır. Hastalara fizyoterapi programı sunma yöntemlerinden biri de dijital fizyoterapidir. Dijital fizyoterapi dijital iletişim ve cihazlar aracılığıyla uzaktan sağlanan sağlık hizmetleri için kullanılan güncel bir terimdir. Çalışmamızda dijital yöntemlerle uygulanan fizyoterapinin toraks cerrahisi geçiren hastalarda solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, üst ekstremite kas kuvveti ve yaşam kalitesine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda açık torakotomi ile toraks cerrahisi geçiren ve dahil edilme kriterlerimize uygun 26 hasta dahil edildi. Hastalar eğitim ve kontrol grubu olarak iki gruba randomize edildi. Tüm hastalara solunum fonksiyon testi, solunum kas gücü ölçümü, 6 dakika yürüme testi (6 DYT), gövde lateral fleksiyonu değerlendirmesi, omuz fleksiyon ve abdüksiyon eklem hareket açıklığı ve kas gücü ölçümleri, Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi (OADİ) ile omuz fonksiyonları değerlendirmesi, göğüs ekspansiyonu ölçümü, uyku ve yaşam kalitesi değerlendirmeleri yapıldı. Kontrol grubuna taburculuk sonrası genel eğitim verildi. Eğitim grubuyla 12 hafta boyunca dijital araçlar aracılığıyla haftada iki kez egzersiz seansı uygulandı. Eğitim grubundaki hastalardan haftada en az 5 kez günlük 30 dakikalık yürüyüş yapmaları istendi. 12 hafta sonunda tüm hastalar tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Thoracic surgery is the primary intervention for the treatment of lung, pleural, chest wall and mediastinal diseases, and changes in lung function and clinical symptoms occur after surgery, both procedure- and patient-related. After thoracic surgery, patients' exercise tolerance decreases, respiratory functions deteriorate, and their participation in activities of daily living, functional levels and quality of life are adversely affected. With open thoracotomy, depending on the size of the incision, muscle division and incisional pain, upper extremity functions and the trunk are affected. A review of the literature reveals the application of preoperative and early postoperative physiotherapy programmes in patients undergoing thoracic surgery. However, there is a paucity of studies examining the effectiveness of long-term physiotherapy after discharge, and the duration of treatment is often brief. One of the methods of delivering physiotherapy programmes to patients is digital physiotherapy. Digital physiotherapy is a contemporary term used for health services provided remotely through digital communication and devices. The present study aims to investigate the effects of digital physiotherapy on pulmonary function, respiratory muscle strength, functional capacity, upper extremity muscle strength and quality of life in patients undergoing thoracic surgery. Our study included 26 patients who underwent thoracic surgery with open thoracotomy at the Department of Thoracic Surgery, Bezmialem Vakif University Hospital, and who met our inclusion criteria. Patients were randomly divided into two groups as training and control groups. All patients underwent pulmonary function testing, respiratory muscle strength measurement, 6-minute walk test (6MWD), trunk lateral flexion assessment, shoulder flexion and abduction range of motion and muscle strength measurements, shoulder function assessment with Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), chest expansion measurement, sleep and quality of life assessments. The control group received general education after discharge. The training group underwent exercise sessions twice a week for 12 weeks using digital tools. Patients in the training group were asked to take a daily 30-minute walk at least five times a week. At the conclusion of 12 weeks, all patients were re-evaluated.