Cultural sustainability of vernacular housing architecturein Bodrum peninsula
Bodrum yarımadası yerel konut mimarisinin kültürelsürdürülebilirliği
- Tez No: 926354
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Kültürel sürdürülebilirlik; kültürün, kültürel kimliğin ve değerlerin gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan bir yanıt ve bir dizi eylemdir. Bu yanıt ve eylemler bir toplumun kimliğini koruması, geçmişle bağını sürdürmesi ve kültürel çeşitliliği desteklemesi açısından önemlidir. Bu bağlamda, yer ile kültür arasındaki ilişki, toplumsal ve kültürel kimliklerin korunmasında ve kültürel çeşitliliğin sürdürülmesinde kritik bir rol oynar. Ne yazık ki, hızla değişen yaşam tarzları, sosyo-ekonomik değişimler, arazi kullanımındaki dönüşümler ve hükümet politikaları nedeniyle özgün ve tarihi değere sahip yerlerde kimlik kaybı gözlemlenmektedir. Bu nedenle yerin kimliğinin sürdürülmesi kültürel sürdürülebilirliğin sağlanmasında önemlidir. Bir yerin kimliğini oluşturan kültürel unsurların mekânsal yansımaları olan tarihi yapılar ise, kültürel sürdürülebilirliğin önemli bileşenleridir. Bu tarihi yapılar içerisinde anıtsal tarihi yapılar toplumsal hafızanın aktarılmasını, sivil mimarinin unsurları olan vernaküler evler ise yerel gündelik geleneklerin keşfini sağlayan alanlar olarak hizmet eder. Bu nedenle vernaküler konutların incelenmesi, korunması ve çağdaş yaşama entegrasyonu kültürel geleneklerin sürdürülmesi açısından kaçınılmazdır. Bu yaklaşım doğrultusunda, çalışma Bodrum Yarımadası'nın vernaküler konut mimarisinin kültürel sürdürülebilirlikteki rolüne odaklanmaktadır. Vernaküler konutları şekillendiren farklı uygarlıkların kültürel geleneklerini ve yarımadanın zamansal katmanları boyunca katkılarını incelemektedir. Bu kapsamda kültürel sürdürülebilirliğin sağlanması için yarımadaya özgün kültürel gelenekleri ortaya çıkarmak ve bu geleneklerin modern yaşamla nasıl sürdürüldüğünü anlamak gerekir.
Özet (Çeviri)
Cultural sustainability is a response and a set of actions that aim to transfer culture, cultural identity and values to future generations. This set of actions is important in terms of preserving the identity of a society, maintaining its connection with the past and supporting cultural diversity. In this context, the relationship between place and culture plays a critical role in preserving social and cultural identities and maintaining cultural diversity. Unfortunately, due to rapidly changing lifestyles, socio-economic changes, transformations in land use and government policies, identity loss is observed in places with original and historical value. Therefore, maintaining the identity of the place is essential for ensuring cultural sustainability. Historical buildings, as spatial reflections of cultural elements that form the identity of a place, are vital components of cultural sustainability. Among these buildings, monumental historical buildings facilitate the transmission of collective memory, while vernacular houses, as elements of civil architecture, serve as spaces for exploring local daily traditions. Thus, the examination, preservation and integration of vernacular houses into contemporary life are essential for maintaining cultural traditions. In this framework, the study focuses on the role of the vernacular housing architecture of the Bodrum Peninsula in cultural sustainability. It examines the cultural traditions of various civilizations that shaped vernacular housing and their contributions across the temporal layers. In this context, to ensure cultural sustainability, it is necessary to reveal the cultural traditions specific to the peninsula and understand how these traditions are maintained with modern life.