Hemşirelerde mesleki benlik saygısı ve etik duyarlılık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of professional self-esteem and ethical sensitivity levels in nurses
  1. Tez No: 926355
  2. Yazar: MEDİNE ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin mesleki benlik saygısı ile etik duyarlılıklarının düzeylerinin ve bu iki değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma Nisan 2024- Ekim 2024 tarihleri arasında Yozgat Şehir Hastanesinde çalışan hemşireler ile yürütülecektir. Çalışmada örneklem seçimine gidilmeyip araştırma kriterlerine uygun olan gönüllü hemşireler ile araştırma tamamlanacaktır. Araştırmada elde edilecek olan veriler; hemşireler için oluşturulmuş Tanıtıcı Bilgi Formu, Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği, Byrd`in Hemşirelere Yönelik Etik Duyarlılık Testi (BHYEDT) ile toplanacaktır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 21 paket programında değerlendirilecektir. Sayısal veriler; sayı, yüzde, ortalama, min-max olarak verilecektir. Normal dağılıma uyan veriler bağımsız örneklem T Testi, One Way Anova Testi ve student T testi ile normal dağılıma uymayan veriler ise Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ile değerlendirilecektir. Ölçekler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi korelasyon analizi ile yapılacaktır
Özet (Çeviri)
This research was planned as cross-sectional and descriptive in order to determine the levels of nurses' professional self-esteem and ethical sensitivity and the relationship between these two variables. The research will be conducted with nurses working at Yozgat City Hospital between April 2024 and October 2024. No sample selection will be made in the study, and the research will be completed with volunteer nurses who meet the research criteria. The data to be obtained in the research; It will be collected with the Introductory Information Form created for nurses, the Professional Self-Esteem Scale, and Byrd's Ethical Sensitivity Test for Nurses (BHYEDT). The data will be evaluated on a computer using the SPSS 21 package program. Numerical data; It will be given as number, percentage, average, min-max. Data that comply with normal distribution will be evaluated with independent sample T Test, One Way Anova Test and student T test, and data that do not comply with normal distribution will be evaluated with Mann Whitney U and Kruskal Wallis test. Evaluation of the relationship between the scales will be made by correlation analysis.