Blok zincir teknolojisiyle dağıtık ve değiştirilemez arşiv sistemi geliştirmesi
Development of a distributed and immutable archive system with blockchain technology
  1. Tez No: 926375
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Archive, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı blok zincir teknolojisini kullanarak bir arşiv sistemi geliştirmektir. Sistem, bilgi, haber veya herhangi bir veriyi değişmez ve dağıtılmış bir deftere kaydederek bilginin gelecekte değiştirilmeden orijinal haliyle korunmasını sağlar. Blok zincir teknolojisi son yıllarda birçok sektörde önemli bir dönüşüm aracı olarak ortaya çıkmış, veri bütünlüğü ve güvenilirliği için yeni standartlar belirlemiştir. Dağıtık ve değiştirilemez defter, verilerin orijinal kayıt tarihine göre kanıtlanabilen, alınan bilgilerin doğruluğunu sağlamayı amaçlamaktadır. Bilginin doğru ve değişmez bir şekilde arşivlenmesi günümüz dijital çağında kritik önem taşımaktadır. Bilgilerin yanlışlıkla veya kötü niyetle değiştirilmesi gerçeğin çarpıtılmasına yol açabilir ve bu da sosyal, ekonomik veya yasal sonuçlar doğurabilir. Blok zincir teknolojisinin kullanımı değişmezlik sağlayarak riskleri ortadan kaldırır ve bilgilerin güvenli bir şekilde arşivlenmesine olanak tanır. Bu tez çalışması, bu potansiyelin nasıl kullanılabileceğine dair derinlemesine bir inceleme sunmakta ve bu alanda yeni bir çözüm önermektedir. Önerilen çözüm, hem bireyler hem de kuruluşlar için bilgi güvenliğinin sağlanmasında önemli bir adımı temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to develop the ProofPoint application, an archival system that leverages blockchain technology. ProofPoint aims to facilitate the immutable and distributed storage of information, news, or any data within a digital ledger. This system is designed to ensure the preservation of information in its original form, free from any future modifications. In recent years, blockchain technology has emerged as a transformative tool in various sectors, establishing new standards for data integrity and reliability. The information recorded in the distributed and immutable ledger will be subject to verification and provable against the date of the original data entry. Accurate and unalterable archiving of information is of critical importance in the modern digital age. Any inadvertent or intentional alteration of information can lead to a distortion of facts, potentially resulting in significant social, economic, or legal consequences. The immutable nature of blockchain technology mitigates these risks, enabling secure archiving of information. This thesis offers a comprehensive analysis of the potential applications of blockchain technology in archival systems and proposes a novel solution in this domain. The proposed solution is expected to represent a substantial advance in ensuring the security and integrity of information for both individuals and organizations.