Hiperbarik ortamda solunan hava ve oksijenin kan-beyin bariyeriüzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of inhaled air and oxygen on the blood-brain barrier in a hyperbaric environment
  1. Tez No: 926389
  2. Yazar: NİHAL GÜNEŞ ÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SAVAŞ TOKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Fizyoloji, Marine and Underwater Medicine, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaçlar: Bu deneysel çalışmada, hiperbarik ortamda oksijen ve hava solumanın, sıçanların kan-beyin bariyeri (KBB) geçirgenliği üzerine etkileri araştırılmıştır. Gereç ve yöntemler: Çalışmada 72 adet Wistar albino, sağlıklı, genç erişkin dişi sıçan kullanıldı. Hayvanlar; kontrol grubu, hiperbarik oksijen soluyan grup (G-HBO) ve hiperbarik hava (G-HBH) soluyan gruplar olmak üzere üçe ayrıldı. Hiperbarik oksijen (HBO) ve hipebarik hava (HBH) seansları, 15 dakika kompresyon, 2,5 ATA'da 60 dakika %100 oksijen ya da hava soluma, 15 dakika rekompresyon olarak uygulandı. Deney gruplarına 4,5 saat aralarla 24 saatte 4 kez HBO veya HBH seansları uygulandı. Dördüncü seanstan yaklaşık 4 saat sonra, alt gruplara bölünen sıçanlar kateterize edilerek, Evans blue (EB) boyası enjeksiyonu, horseradish peroksidaz (HRP) traseri enjeksiyonu ve immünohistokimyasal değerlendirme için fiksasyon işlemleri yapıldı ve dekapitasyon uygulandı. KBB geçirgenliği, EB boyası ile kantitatif ölçümle, HRP traseri ile elektron mikroskobik düzeyde değerlendirildi. İmmunohistokimyasal değerlendirme, sıkı bağlantı proteini olan okludin, endotel plazma membranında bulunan kaveolin-1 ve astrositik ayak sonlanmalarında bulunan ve bir su kanalı proteini olan aquaporin-4 (AQP-4)'ün rölatif boyanma yoğunluklarının, imaj analizi kullanılarak tespiti ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this experimental study, the effects of breathing 100 % oxygen or air under hyperbaric condition, on blood-brain barrier (BBB) permeability were investigated in rats. Materials and methods: Seventy two healthy young female Wistar albino rats were divided into three groups as, control, hyperbaric oxygen breathing (G-HBO) and hyperbaric air breathing (G-HBA) groups. Hyperbaric oxygen (HBO) and hyperbaric air (HBA) sessions were set as, compression in 15 min, 100 % oxygen or air breathing for 60 min at 2,5 ATA and decompression in 15 min. Four hyperbaric sessions on 100 % oxygen or air were applied to G-HBO and G-HBA groups in 24 hours with 4,5 hours intervals. The rats were catheterized about 4 hours after the last hyperbaric sessions to inject Evans blue (EB) dye and horseradish peroxidase (HRP), and to make the fixation for immunohistochemical evaluation and decapitation. BBB permeability was examined quantitatively and electron microscopically by using EB and HRP tracers respectively. In immunohistochemical evaluation, relative staining intensity was detected by image analysis for a tight junction protein occludin, caveolin-1 which is located on endothelial plasma membrane, and aquaporin-4 (AQP-4) that is known as water channel protein.