Üniversite öğrencilerinin yatırım aracı olarak kripto para kullanım niyetlerinin incelenmesi
Investigation of university students intention to use cryptocurrency as an investment instrument
- Tez No: 926390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Gerek finans alanında gerekse de teknolojik alanda yaşanan gelişmeler neticesinde küresel ölçekli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmelerin son dönemlerde en çok dikkat çekeni ise kripto paralar olmuştur. Merkezi bir yetkiliye ihtiyaç duymadan, anonim bir şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlaması ve blokzincir teknolojisi ile güvenliğin tahsis edilmesiyle bu yenilik oldukça cazip hale gelmiştir. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin kripto para birimlerini yatırım aracı olarak kullanma niyetlerini belirleyen olumlu ve olumsuz etmenlerin anlamlandırılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatlarına devam eden 760 öğrenci üzerinde anket yöntemini kullanarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek, hipotezlerin ve kullanılan modelin kabul edilebilirliğinin testi ile anlamlı ilişki sonuçları belirtilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, performans beklentisi, fiyat değeri, alışkanlığın davranışsal niyet üzerinde olumlu bir etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Benzer bir şekilde performans beklentisinin fiyat değeri üzerinde, fiyat değerinin kolaylaştırıcı koşulların, alışkanlık, hedonik motivasyon üzerinde, sosyal etkinin alışkanlık üzerinde, kolaylaştırıcı koşulların çaba beklentisi üzerinde olumlu bir etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Ancak çaba beklentisinin, hedonik motivasyonun, sosyal etkinin ve kolaylaştırıcı koşulların davranışsal niyetin üzerinde olumlu bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of developments in both finance and technology, there have been developments on a global scale. The most prominent of these developments in recent times has been cryptocurrencies. The fact that it enables transactions to be carried out anonymously, without the need for a centralized link, and the allocation of security with blockchain technology has made this innovation very attractive. This study aims to make sense of the positive and negative factors that determine university students' intention to use cryptocurrencies as an investment instrument. In this direction, data were collected by using the survey method on 760 students who continue their education life at Atatürk University. The data obtained were analyzed and the significant relationship results were reported by testing the acceptability of the hypotheses and the model used. According to the findings, performance expectancy, price value and habit have a positive effect on behavioral intention. Similarly, it was found that performance expectancy has a positive effect on price value, price value has a positive effect on facilitating conditions, habit, hedonic motivation, social influence has a positive effect on habit, and facilitating conditions have a positive effect on effort expectancy. However, effort expectancy, hedonic motivation, social influence and facilitating conditions do not have a positive effect on behavioral intention.