Yapay zeka büyük dil modellerinin diz osteoartriti fizyoterapi ve rehabilitasyonundaki kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the usability of artificial intelligence large language models in physiotherapy and rehabilitation of knee osteoarthritis
- Tez No: 926441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ÖZÜDOĞRU, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER KARARTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, yapay zeka büyük dil modellerinin (BDM) diz osteoartriti fizyoterapi ve rehabilitasyonundaki potansiyel kullanılabilirliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya kırk diz osteoartriti hastası dahil edildi. Bu çalışma, üç deneyimli fizyoterapist tarafından geliştirilen diz OA fizyoterapi programlarını ve BDM'ler ChatGPT-4o ve Gemini Advanced tarafından oluşturulan programları karşılaştırdı. Kırk hasta OARSI tarafından önerilen kriterler kullanılarak değerlendirildi. Rehabilitasyon programları, fizyoterapistler arasındaki işbirliği yoluyla geliştirilen fizyoterapistlerin önerdiği program (FÖP) ve her BDM tarafından oluşturulan bireyselleştirilmiş programlar ile bu verilere dayanarak tasarlandı. Bu programların etkililiği, programlar arasındaki uyumu inceleyerek ve istatistiksel önemi p < 0,05'te belirlemek için ki-kare testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the potential usability of artificial intelligence large language models (LLMs) in knee osteoarthritis (OA) physiotherapy and rehabilitation. Forty knee osteoarthritis patients were included in the study. This study compared physiotherapy programs for knee OA developed by three experienced physiotherapists“program recommended by physiotherapists (PRP)”and those generated by the LLMs ChatGPT-4 and Gemini Advanced. Forty patients were assessed using OARSI-recommended criteria. Rehabilitation programs were designed based on this data, with PRP programs developed through collaboration among the physiotherapists and individualized programs generated by each LLMs. The effectiveness of these programs was evaluated by examining the alignment between programs, using chi-square tests to determine statistical significance at p < 0.05.