Ayak ve ayak bileği aksesuar kemiklerinin prevelansı: Retrospektif bilgisayarlı tomografi incelemesi
Prevalence of accessory bones of the foot and ankle: Retrospective computed tomography study
- Tez No: 926450
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Ayak ve ayak b“leğ”vücutta en sık aksesuar kem“k varyasyonu görülen bölgelerd”r. L“teratürde aksesuar kem”k prevalansı b“rçok çalışmada d”rek graf“ler üzer”nden yapılmıştır. B“z bu çalışmamızda, ayak ve ayak b”leğ“ aksesuar kem”k prevalansının b“lg”sayarlı tomograf“ görüntüler”kullanılarak hesaplamayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 2015-2022 yılları arasında ayak ve/veya ayak b“leğ”b“lg”sayarlı tomograf“s”çek“lm”ş 18 yaşından b“reyler”n b“lg”sayarlı tomograf“ görüntüler”retrospekt“f olarak ”ncelenerek yapılmıştır. Görüntülerden aksesuar kem“k varlığı, varsa eğer aksesuar kem”ğ“n alt t”p“, tarafı, hastanın yaşı ve c”ns“yet”kayded“lm”şt“r. Bulgular: Dah”l ed“lme kr”terler“n”karşılayan 452 hastanın 648 ayağı çalışmaya dah“l ed”lm“şt”r. Hastalardan 144'ü kadın, 308'“ ”se erkekt“. Hastaların yaş ortalaması 36.82 (18-89 yaş aralığında) ”d“. İk”yüz otuz dört (%36.1) ayakta en az b“r adet aksesuar kem”k tesp“t ed”ld“. En sık tesp”t ed“len aksesuar kem”kler; aksesuar nav“kula (%31.9), os tr”gonum (%16.6), os peroneum (%12.6) ve os“ntermetatarseum (%6.3) ”d“. Başparmak metatarsofalangeal eklem sev”yes“nde tüm hastalarda hem med”al hem lateralde sesamo“d kem”k olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamız l“teratürde b”lg“sayarlı tomograf”görüntüler“ kullanılarak ayak ve ayak b”leğ“ aksesuar kem”k prevalansını araştıran“lk çalışmadır. Ülkem”zden yapılmış b“rçok çalışmadan daha yüksek oranda aksesuar kem”k prevalansı saptanmıştır. Özell“kle os tr”gonum, os peroneum ve os“ntermetatarseum sıklığı öncek”ülkem“zden çalışmaların tamamından daha yüksek olarak saptanmıştır. Aksesuar kem”kler“n ayak ve ayak b”leğ“nde sık görüldüğünün b”l“nmes”özell“kle travma neden”yle değerlend“r”len hastalarda yanlışlıkla kırık tanısı konulmaması“ç”n öneml“d”r.
Özet (Çeviri)
Aim: The foot and ankle are where accessory bone variations are most frequently seen in the body. In the literature, accessory bone prevalence has been determined using direct radiographs in many studies. In this study, we aimed to calculate the prevalence of accessory bones in the foot and ankle using computed tomography images. Material and Method: Our study retrospectively examined computed tomography images of individuals aged 18 years and older who had foot and/or ankle computed tomography between 2015 and 2022. The presence of accessory bones, if any, the subtype and side of the accessory bone, the patient's age and gender were recorded from the images. Results: The study included 648 feet of 452 patients who met the inclusion criteria. One hundred forty-four of the patients were female, and 308 were male. The mean age of the patients was 36.82 (range 18-89 years). At least one accessory bone was detected in 234 (36.1%) feet. The most frequently detected accessory bones were accessory navicular (31.9%), os trigonum (16.6%), os peroneum (12.6%), and os intermetatarseum (6.3%). Sesamoid bone was observed both medially and laterally in all patients at the level of the metatarsophalangeal joint of the thumb. Conclusion: Our study is the first study in the literature to investigate the prevalence of accessory bones in the foot and ankle using computed tomography images. A higher prevalence of accessory bones was detected than many studies conducted in our country. In particular, the frequency of os trigonum, os peroneum, and os intermetatarseum was detected higher than all previous studies from our country. Knowing that accessory bones are frequently seen in the foot and ankle is important, especially in patients evaluated for trauma, to avoid erroneous fracture diagnoses.