Empatik iletişim temelli eğitimin kadınların pozitif doğum algısı farkındalığı ve doğum deneyimine etkisi
Empatical communication based education effect on positive birth perception awareness and birth experience
  1. Tez No: 926449
  2. Yazar: EMİNE AKSÜT AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu araştırma empatik iletişim temelli eğitimin pozitif doğum algısı ve deneyimine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırma Haziran 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi kadın doğum polikliniklerine başvuran gebelerle deneysel tipte olarak yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü G*Power 3.1.9.7. programında güven aralığı %95 ve hata payı %5 olacak şekilde toplam 72 kişi olarak belirlenmiştir. Kontrol (n:36) ve deney (n:36) grupları olasılıklı rastgele örneklem yöntemi oluşturulmuştur. Çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiş; ilki Pozitif Doğum Algısı Farkındalık Ölçeği (PDAFÖ)'nin geliştirilmesi, ikincisi eğitim için Empatik iletişim Temelli Pozitif Doğum Rehberinin geliştirilmesi, üçüncü ve son aşama eğitim müdahalesi ile gruplar arası farkın değerlendirilmesidir. Araştırmanın verileri“Gebe Tanıtım Formu”“PDAFÖ”ve“WDBDÖ-A”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, geçerlik ve güvenirlik analizleri, ki kare testi ile bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: PDAFÖ 28 madde ve 6 alt boyuttan oluşan güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlendi. Araştırma grupları sosyodemografik özellikler açısından benzerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of empathic communication-based training on positive birth perception and experience. Material and Methods: The study was conducted as an experimental type with pregnant women who applied to the obstetrics outpatient clinics of Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital between June, 2023 and September, 2024. The sample size was determined as 72 people with a confidence interval of 80% and a margin of error of 5% in the G*Power 3.1.9.7. program. Control (n:36) and experimental (n:36) groups were formed by probability random sampling method. The study was carried out in three stages; the first was the development of the Positive Birth Perception Awareness Scale (PBPSAS), the second was the development of the Empathic Communication-Based Positive Birth Guide for training, and the third and final stage was the evaluation of the difference between the groups with the training intervention. The data of the study were collected using the“Pregnant Introductory Form”,“PDAFÖ”and“WDBDÖ-A”. Descriptive statistics, validity and reliability analyses, chi-square test and t-test in dependent and independent groups were used to analyze the data. Results: It was determined that the PDAFS is a reliable measurement tool consisting of 28 items and 6 sub-dimensions. The study groups were similar in terms of sociodemographic characteristics.