Kadınların kadın sağlığı hizmeti alırken karşılaştıkları olumsuz tutumların sağlık arama davranışına etkisi
The effect of negative attitudes that women face while receiving women's health services on their health seeking behavior
  1. Tez No: 926466
  2. Yazar: DEMET TUNCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Yönetimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma kadınların kadın sağlığı hizmeti alırken olumsuzluklarla karşılaşma durumları ve sağlık arama davranışı ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmaya 380 kadın katılmış olup, veriler Kişisel Bilgi Formu, Kadın Sağlığı Hizmeti Alımı Sırasında Karşılaşılan Olumsuz Durumları Belirleme Formu ve Sağlık Arama Davranışı Ölçeği aracılığıyla 1 Ocak – 16 Nisan 2024 tarihleri arasında çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Verilerin analizinde Independent t testi, Oneway ANOVA testi ve Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively to determine the situations in which women encounter negativities while receiving women's health services and their relationship with health-seeking behavior. 380 women participated in the study, and the data were collected online between January 1 and April 16, 2024, through the Personal Information Form, the form for Determining Negative Situations Encountered During Women's Health Services and the Health Seeking Behavior Scale. Independent t tests, Oneway ANOVA tests, and Chi-square tests were used in the analysis of the data.