Tekerlekli sandalye basketbol sporcularının antrenör-sporcu ilişkisinin spora katılım motivasyonları üzerine etkisi
The effect of coach-athlete relationship on sports participationmotivations of wheelchair basketball athletes
  1. Tez No: 926467
  2. Yazar: NURETTİN ATALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİ DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tekerlekli Sandalye Basketbol Sporcularının Antrenör-Sporcu İlişkisinin Spora Katılım Motivasyonları Üzerine Etkisi Amaç: Bu yüksek lisans tezinin amacı tekerlekli sandalye basketbol sporcularının antrenör-sporcu ilişkisinin spora katılım motivasyonları üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Bu çalışmanın evrenini tekerlekli sandalye basketbol liglerinde aktif olan sporcular oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini ise bu evrenden seçilen süper lig, 1.lig, 2.lig ve bölgesel liglerde tekerlekli sandalye basketbolu takımlarında spor faaliyetlerini yürüten toplamda 162 erkek sporcu kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama araçları olarak“Antrenör-Sporcu İlişkisi”ve“Engelli Bireylerde Spora Katılım Motivasyonu”ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü anova, korelasyon, çoklu regresyon ve hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Coach-Athlete Relationship on Sports Participation Motivations of Wheelchair Basketball Athletes Aim: The aim of this master's thesis is to investigate whether the coach-athlete relationship of wheelchair basketball athletes has an effect on their motivation to participate in sport. Material and Method: This research was conducted with the relational screening model, one of the quantitative research methods. The universe of this study consisted of athletes active in wheelchair basketball leagues. The sample of the study was selected from this universe using the convenience sampling method, consisting of 162 male athletes who were performing sports activities in wheelchair basketball teams in the super league, 1st league, 2nd league and regional leagues. The“Coach-Athlete Relationship”and“Motivation for Participation in Sports in Disabled Individuals”scales were used as data collection tools. In the analysis of the data, t-test for independent groups, one-way anova, correlation, multiple regression and hierarchical regression analysis were performed.