Nanokil içeren polimerik film ambalajının lavanta (lavandula angustifolia) uçucu yağının depolanması sırasındaki fizikokimyasal özelliklerine etkisi
The effect of nanoclay-containing polymeric film packaging on the physicochemical properties of lavender (lavandula angustifolia) essential oil during storage
  1. Tez No: 926474
  2. Yazar: MERVE ŞEYMA PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, lavanta yağının raf ömrü üzerine etkisini incelemek amacıyla gıda ambalajlamada kullanılan, doğaya zarar veren plastik kapakların yerine kullanılabilecek, doğa dostu nanokil içerikli polimerik film (NPF) üretilmiştir. Üretilen NPF, depolama süresince lavanta uçucu yağlarının üzerine kapak ambalajı olacak şekilde kapatılmıştır. Bu araştırmamızda kullanılan nanokile taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi, üretilen NPF ambalaj materyaline ise biyobozunurluk, haze (pusluluk) ve fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) analizleri uygulanmıştır. Ardından üretilen film ile depolanan lavanta uçucu yağına, belirlenen aralıklarla, asitlik, peroksit, renk, kırılma indisi, viskozite ve uçucu yağ bileşenleri analizleri uygulanmıştır. Uygulanan SEM analizi sonucunda nanokil numunelerinin morfolojisinin ve içerdiği elementlerin literatürle benzer sonuçlar gösterdiği tespit edilmiştir. Biyobozunurluk açısından NPF ambalajının, 6 aylık süreçte doğada %31,53 oranında bir bozulma gösterdiği görülmüş, pusluluk analizi sonucu ise %87.17 olarak tespit edilmiştir. FT-IR analizi sonucu nanokil, nişasta ve kitosan bulunduğu tespit edilmiştir. NPF kapak ambalaj materyali ile depolanan lavanta uçucu yağının 6 aylık depolama sürecinde serbest yağ asitliği (%0.38-%0.68), peroksit sayısı (3,46-9,06 meqO2/kg), renk sonuçları *L (40,63-67,86), *a (-1,56- -0,89), *b (3,92-5,23), kırılma indisisonuçları (1,4578-1,4632), viskozite sonuçları (2,78-6,87 mPa) ve baskın uçucu yağ bileşenleri linalil asetat (%27,04-%31,74) ve linalol (%42,80-%46,6), lavandull asetat (%1,25- %1,35), 1-8 sineol (%3,44-%4,29), kafur (%4,07-%5,26), borneol (%2,18- %2,89) aralıklarında belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda; üretilen ve kullanılan nanokil içerikli polimerik kapak ambalaj filminin, serbest yağ asitliği, peroksit sayısı, uçucu yağ bileşenleri ve renk analiz sonuçları açısından plastik kapak kadar koruyucu etkisi olduğu belirlenirken kırılma indisi ve viskozite analiz sonuçları açısından geliştirilebilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to examine the effect of lavender oil on the shelf life, an environmentally friendly nanoclay-containing polymeric film (NPF) that can be used instead of environmentally harmful plastic lids used in food packaging was produced. The produced NPF was covered with a lid packaging over the lavender essential oils during storage. Scanning electron microscopy (SEM) analysis was applied to the nanoclay used in this research, and biodegradability, haze and Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) analyzes were applied to the NPF packaging material produced. Then, acidity, peroxide, color, refractive index, viscosity and essential oil components analyzes were applied to the lavender essential oil stored with the produced film, at specified intervals. As a result of the applied SEM analysis, it was determined that the morphology of the nanoclay samples and the elements they contained showed similar results to the literature. In terms of biodegradability, it was observed that NPF packaging showed a 31.53% deterioration in nature in a 6-month period, and the haze analysis result was determined as 87.17%. As a result of FT-IR analysis, it was determined that nanoclay, starch and chitosan were present. During the 6-month storage period of lavenderessential oil stored with NPF cap packaging material, free fatty acidity (0.38%-0.68%), peroxide number (3.46-9.06 meqO2/kg), color results *L (40.63-67, 86), *a (-1.56- -0.89), *b (3.92-5.23), refractive index results (1.4578-1.4632), viscosity results (2.78-6.87 mPa) and the dominant essential oil components are linalyl acetate (27.04%-31.74%) and linalool (42.80%- 46.6%), lavandulyl acetate (1.25%-1.35%), It was determined in the ranges of 1-8 cineole (3.44%-4.29%), camphor (4.07%-5.26%) and borneol (2.18%-2.89%). In line with these results; It was determined that the nanoclay-containing polymeric lid packaging film produced and used had a protective effect as much as the plastic lid in terms of free fatty acidity, peroxide number, essential oil components and color analysis results, and that it could be improved in terms of refractive index and viscosity analysis results.