Parkinson hastalarında inspiratuar kas eğitiminin oksijen tüketimi, kas oksijeni ve fiziksel aktivite seviyesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of inspiratory muscle training on oxygen consumption, muscle oxygen and physical activity level in patients with Parkinson's disease
  1. Tez No: 926475
  2. Yazar: MUSA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Parkinson hastalığında solunum kas zayıflığı pulmoner ve ekstrapulmoner sistem fonksiyonlarında bozulmaya neden olur. İnspiratuar kas kuvvet eğitimi (İKKE) bu sistemlerin fonksiyonlarını iyileştirebilir ancak çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızın amacı İKKE'nin Parkinson hastalarında maksimum ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi, kas oksijenizasyonu, periferik ve solunum kas kuvveti ve dayanıklılığı, solunum fonksiyonu, dispne, yorgunluk, öksürük kuvveti, otonomik disfonksiyon, fiziksel aktivite seviyesi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Rastgellenmiş, kontrollü, üç kör çalışma. İKKE grubuna İKKE (%50 MIP) ve kontrol grubuna solunum egzersizleri 8 hafta uygulandı. Maksimal egzersiz kapasitesi (KPET), solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve enduransı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi [6-dakika yürüme testi (6-DYT), 6-dakika Pegboard&Ring testi (6-PBRT)], periferik kas kuvveti, kas oksijenizasyonu, fiziksel aktivite, öksürük kuvveti, otonomik disfonksiyon, dispne, yorgunluk [Parkinson Yorgunluk Ölçeği (PYÖ)] ve yaşam kalitesi [Parkinson Hastalığı Anketi-39 (PDQ-39)] değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Respiratory muscle weakness in Parkinson's disease causes deterioration in pulmonary and extrapulmonary system functions. Inspiratory strength training (IMST) may improve these system functions; however, studies are limited. Our study aims to investigate the effects of IMST on maximum and functional exercise capacity, muscle oxygenation, peripheral and respiratory muscle strength and endurance, pulmonary function, dyspnea, fatigue, cough strength, autonomic dysfunction, physical activity level, and quality of life in patients with Parkinson's disease. A randomized, controlled, triple-blind study. IMST group IMST (50% of MIP) and control group breathing exercises were applied for 8 weeks. Maximal exercise capacity (CPET), pulmonary function, respiratory muscle strength and endurance, functional exercise capacity [6-minute walk test (6-MWT), 6-minute Pegboard & Ring test (6-PBRT)], peripheral muscle strength, muscle oxygenation, physical activity, cough strength, autonomic dysfunction, dyspnea, fatigue [Parkinson Fatigue Scale (PFS)], and quality of life [Parkinson Disease Questionnaire-39 (PDQ-39)] were evaluated.