Piliç eti ve yenilebilir iç organlarında staphylococcus aureus'un bulunuşu, enterotoksijenik özellikleri ile antibiyotik dirençliliğinin belirlenmesi
Occurrence, enterotoxigenic properties and antibiotic resistance of S. aureus in retail chicken meat and edible internal organs
  1. Tez No: 926500
  2. Yazar: HİDAYET BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Ankara ilinde marketlerde satışa sunulan perakende piliç eti ve yenilebilir iç organlarında S. aureus'un varlığı, enterotoksijenik özellikleri ile antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, farklı firmalara ait paketlenmiş formda 60 adet piliç eti örneği (20'şer adet kanat, pirzola ve göğüs) ve 40 adet yenilebilir iç organ örneği (20'şer adet karaciğer-yürek ve taşlık) ile 20 adet dökme olarak açıkta satılan piliç kanat eti örneği olmak üzere toplam 120 adet örnek materyal olarak kullanılmıştır. Örneklerde S. aureus'un varlığı klasik kültür tekniği ile saptanmıştır. Bunu takiben klasik kültür tekniğinde S. aureus olarak tanımlanan izolatlar polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniği kullanılarak doğrulanmıştır. Daha sonra doğrulanan S. aureus izolatlarında klasik enterotoksin genleri (sea, seb, sec, sed, see) ile metisilin direncini sağlayan genlerin (mecA ve mecC) varlığı PCR yöntemi ile araştırılmıştır. Ayrıca doğrulanan S. aureus izolatlarının 9 farklı antibiyotiğe karşı antibiyotik dirençlilik özellikleri agar disk difüzyon metodu ile test edilmiştir. Bu çalışmada, 120 adet piliç eti ve yenilebilir iç organ örneğinden 35 örnekte (%29,1) S. aureus varlığı tespit edilmiştir. İncelenen örnek tiplerine bağlı olarak, paketlenmiş piliç kanat, pirzola ve göğüs eti örneklerinde S. aureus varlığı sırasıyla %45, %35 ve %20 düzeyinde bulunmuştur. Aynı şekilde paketlenmiş karaciğer-yürek, taşlık ve dökme piliç kanat örneklerinde ise S. aureus varlığı sırasıyla %10, %20 ve %45 oranında tespit edilmiştir. Daha sonra, PCR teknikleriyle, doğrulanan 35 adet S. aureus izolatından 6'sının (%17,1) enterotoksijenik özellikte olduğu bulunmuştur. Enterotoksijenik özellikte olan S. aureus izolatlarından 5'inin (%14,2) see, 4'ünün (%11,4) sea, 1'inin (%2,8) seb ve 1'inin (%2,8) sed genine tek başına veya diğer genlerle birlikte sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, test edilen izolatların hiçbirinde sec geni tespit edilmemiştir. Bu çalışmada, 35 adet izolatın hiçbirinin mecA ve mecC genine sahip olmadığı tespit edilmiştir Antibiyotik disk difüzyon testleri sonuçlarına göre, test edilen 35 adet izolattan 20'sinin (%57,1) araştırmada yer alan 9 farklı antibiyotikten en az birine dirençli olduğu saptanmıştır. Çalışmada, 15 (%43) izolatın penisiline, 8 (%23) izolatın siprofloksasine, 3 (%9) izolatın klindamisine, 1 (%3) izolatın trimetoprim-sülfametoksazole, 1 (%3) izolatın eritromisine ve 1 (%3) izolatında kloramfenikole karşı dirençlilik gösterdiği bulunmuştur. Buna karşılık, izolatların tamamının oksasilin, sefoksitin ve gentamisine karşı duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Perakende satışan sunulan piliç etlerinde enterotoksijenik S. aureus'ların varlığı halk sağlığı açısından potansiyel risk oluşturmaktadır. Bu nedenle halk sağlığının korunması için, piliç eti ve yenilebilir iç organlarının üretiminde iyi üretim teknikleri ve etkili HACCP sisteminin uygulanması önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the occurrence, enterotoxigenic properties and antibiotic resistance of S. aureus in retail chicken meat and edible internal organs placed in the market in Ankara province. For this purpose, a total of 120 samples by different companies consisting of 60 prepackaged chicken meat samples (20 wings, 20 drumsticks and 20 breasts) and 40 internal organs samples (20 liver-heart, 20 gizzard) and 20 non-prepackaged chicken wings samples sold in bulk were used as material. From the samples, the presence of S. aureus were determined by classical culture methods. Later, isolates identified as S. aureus by the classical culture methods were also confirmed by the polymerase chain reaction (PCR) technique. After that, the presence of classical enterotoxin genes (sea, seb, sec, sed, see) and methicillin resistance genes (mecA and mecC) in confirmed S. aureus isolates were investigated by PCR technique. Additionally, the antibiotic resistance properties of confirmed S. aureus isolates against 9 different antibiotics were tested by the agar disk diffusion method. In this study, the presence of S. aureus was detected in 35 (29.1%) of the samples of 120 chicken meat and edible internal organs. Depending on the sample types examined, the presence of S. aureus was found at 45%, 35% and 20% in the chicken wing, chop and breast meat samples prepackaged, respectively. Similarly, the presence of S. aureus was detected in 10%, 20% and 45% of the liver-heart and gizzard samples prepackaged, and chicken wing samples nonprepackaged, respectively. Of the 35 S. aureus isolates confirmed, 6 (17.1%) isolates was determined to be enterotoxigenic by using PCR technique. Of these enterotoxigenic S. aureus isolates, it had been determined that 5 (14.2%) isolates had see, 4 (11.4%) isolates had sea, 1 (2.8%) isolate had seb and 1 (2.8%) isolate had sed either alone or in combination. However, sec gene could not be determined in any of the isolates. In this study, it was determined that none of the 35 isolates had mecA and mecC genes. According to the results of disk diffusion tests, 20 of the 35 isolates (57.1%) were found to be resistant to at least one of the 9 different antibiotics included in the study. So, it was found that 15 (43%) isolates were resistant to penicillin, 8 (23%) isolates were resistant to ciprofloxacin, 3 (9%) isolates were resistant to clindamycin, 1 (3%) isolate was resistant to trimethoprim-sulfamethoxazole, 1 (3%) isolate was resistant to erythromycin and 1 (3%) isolate was resistant to chloramphenicol. All isolates tested were found to be susceptible to oxacillin, cefoxitin and gentamicin. The presence of enterotoxigenic S. aureus in retail chicken meat and edible internal organs poses a potential risk to public health. Therefore, to protect public health, it is important to apply good production techniques and an effective HACCP system in the production of chicken meat and edible internal organs.