9-11 yaş çocuklarda atış-ortam-mesafe-başarı kapsamında bir inceleme
An examination within the scope of shooting-environment-distance-success in 9-11 year old children
- Tez No: 926511
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYBARS RECEP EYNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı; 9-11 yaş aralığındaki çocuklarda atış skorunun ortam, mesafe ve cinsiyet bağımsız değişkenleri bağlamında skor değişimlerinin incelenmesidir. Çalışma, tarama modelinde gerçekleştirilmiş olup, Kütahya ilinde yaz okullarına düzenli olarak katılmış öğrenciler arasından kendilerinin ve ailelerinin gönüllülük esasına göre katılım sağlayan öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada verilerin toplanması aşamasında basketbol sahasında, mesafe değişkeni ile ortam değişkenine yönelik düzenlemeler içerisinde atış skorlarının kaydı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the score changes in the context of environment, distance and gender independent variables of shooting score in children aged 9-11 years. The study was conducted in the survey model and was carried out with students who participated in summer schools in Kütahya province on a voluntary basis by themselves and their families. During the data collection phase of the study, shooting scores were recorded on the basketball court within the arrangements for the distance variable and the environment variable.