The impact of seaweed iodine supplementation on body composition and blood lipid levels
Deniz yosunu yoluyla alınan iyot desteğinin vücut kompozisyonu ve kan lipid düzeyleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 926539
- Danışmanlar: PROF. DR. EMILIE COMBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Glasgow
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Özet Amaç: İyot eksikliği riski, özellikle üreme çağındaki kadınlar arasında yeniden ortaya çıkmıştır. Hayvan çalışmaları, iyot eksikliğinin metabolik hastalık riskine katkıda bulunabileceği biyolojik mekanizmalar önermektedir. Bununla birlikte, iyot alımının obezite ve kardiyovasküler sağlık üzerindeki yararlarına ilişkin insan deneylerinden elde edilen kanıtlar sınırlıdır. Bu araştırma, deniz yosunu yoluyla alınacak iyot takviyesinin vücut ölçümleri ve kan lipit düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Metodoloji: Birleşik Krallık'ta ikamet eden, iyot alımı zayıf ve vücut kitle indeksi (BMI) 25 kg/m2'nin üzerinde olan üreme çağındaki kadınlar üzerinde 12 hafta boyunca rastgele olacak şekilde, çift maskeli kontrollü bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Şahsen hazır bulunmuş olan 22 katılımcıya deniz yosunu iyot (350 ug iyot) veya plasebo grupları rastgele atanmıştır. Başlangıçta, ardından 6. ve 12. haftalarda vücut ölçümleri ve biyokimyasal testler gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analiz, grup karşılaştırmaları için bağımsız grup t-testi veya Mann-Whitney U testini ve grup içi karşılaştırmalar için eşleştirilmiş gruplar t-testi veya Wilcoxon işaretli sıra testini içermektedir. Bulgular: Deniz yosunu yoluyla alınan iyot takviyesi, antropometrik değerleri (ağırlık, BMI, bel çevresi ve kalça çevresi) ve plazma lipit düzeylerini (toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-C), yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-C) ve trigliserit) (p>0,05) azaltmada plasebodan daha etkili olmamıştır. Grup A'da 12. haftada LDL-C konsantrasyonunda başlangıca kıyasla 0,2 mmol/l (p=0,036) düşüş yaşanmıştır. Plazma TSH'nin, 6. ve 12. haftalarda BMI, LDL-C ve trigliserit düzeyleri ile ilişkisi bulunmamaktadır (p>0.05). Sonuç: Mevcut veriler, deniz yosunu yoluyla alınan iyot takviyesinde plaseboya kıyasla antropometri ve kan lipid biyobelirteçlerinde herhangi bir iyileşme göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Background: The risk of iodine deficiency has resurged, especially among women of reproductive age. Animal studies have proposed biological mechanisms through which iodine deficiency may contribute to the risk of metabolic diseases. However, there is limited evidence from human trials regarding the benefits of iodine intake on obesity and cardiovascular health. This research aimed to assess the impact of seaweed iodine supplementation on body measurements and blood lipid levels. Methodology: A randomised, double-masked controlled trial was conducted for 12 weeks on women of reproductive age with poor iodine intake and body mass index (BMI) above 25 kg/m2 residing in the United Kingdom. In-person 22 participants were randomly assigned either seaweed iodine (350μg iodine) or placebo groups. Body measurements and biochemical tests were performed at baseline, weeks 6 and 12. Statistical analysis included independent samples t-test or Mann-Whitney U test for group comparisons and paired samples t-test or Wilcoxon signed-rank test for inside-group comparisons. Results: Seaweed iodine supplementation was not more effective than a placebo in reducing anthropometrics (weight, BMI, waist circumference, and hip circumference) and plasma lipid levels (total cholesterol, low-density lipoprotein cholesterol (LDL-C), high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C), and triglyceride) (p>0.05). Group A experienced a decline of 0.2 mmol/l (p=0.036) in LDL- C concentration at week 12 compared to baseline. Plasma TSH was not linked with BMI, LDL-C, and triglyceride levels at weeks 6 and 12 (p>0.05). Conclusion: The available data failed to show any improvement in anthropometrics and blood lipid biomarkers with seaweed iodine supplementation compared to placebo.