Şeyhülislâm şairlerin divanlarında mitolojik unsurlar
Mythological elements in the divans of Shaykh al-Islam poets
  1. Tez No: 926540
  2. Yazar: NURİYE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
“Şeyhülislâm Şairlerin Divanlarında Mitolojik Unsurlar”adlı bu çalışmada Şeyhülislâm şairlerin Divanları mitolojik unsurlar açısından incelenerek bu unsurların hangi bağlamlarda kullanıldığı, var olan anlamları ışığında ele alınıp alınmadığı değerlendirilecektir. Divan şiirinin mitolojik figürlere başvurduğu, bazen bir insan, bazen bir hayvan, bazen de diğer unsurlar olarak mitsel figürlerin şiire girdiği, bu mitsel figürlerin çok değişik ve girift anlam zenginliği ile şiirdeki manayı daha da derinleştirdiği muhakkaktır. 13 şeyhülislâm şairin divanlarında bulunan beyitlerde tespit edilen mitolojik kavramlar ayrı ayrı ele alınarak bu kavramların kullanım alanlarının çeşitliliğini ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Mythological Elements in the Divans of Shaykh al-Islam Poets”, the Divans of Shaykh al-Islam poets will be examined in terms of mythological elements and the contexts in which these elements are used will be evaluated and whether they are considered in the light of their existing meanings. It is certain that Divan poetry resorts to mythological figures, sometimes as a human, sometimes as an animal, and sometimes as other elements, mythical figures enter the poem, and these mythical figures further deepen the meaning of the poem with their very different and intricate richness of meaning. It is aimed to reveal the diversity of the usage areas of these concepts by examining the mythological concepts identified in the couplets in the Divans of 13 Şeyhülislâm poets separately.