Örgütsel öğrenmenin sürdürülebilir performansa etkisi
The effect of organizational learning on sustainable performance
- Tez No: 926557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel öğrenmenin sürdürülebilir performansa etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini, Elazığ, Bingöl, Tunceli Malatya illerinde bulunan özel bir elektrik firmasına ait sayaç okuma ve sayaç değişim biriminde çalışan personeller oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. 285 çalışandan, 258 anket toplanılarak analiz yapılmıştır. Araştırmada 39 soruluk örgütsel öğrenme ölçeği, 10 soruluk sürdürülebilir performans ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.00 programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre örgütsel öğrenme ile sürdürülebilir performans arasında anlamlı pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of organizational learning on sustainable performance. The universe of the research consists of personnel working in the meter reading and meter replacement unit of a private electricity company located in Elazığ, Bingöl, Tunceli and Malatya provinces. In the research, survey technique was used as a data collection tool. 258 questionnaires were collected from 285 employees and analysis was conducted. 39-question organizational learning scale and 10-question sustainable performance scale were used in the research. SPSS 26.00 program was used in the analysis of the data. According to the results obtained, it was determined that there was a significant positive relationship between organizational learning and sustainable performance.