İşletmelerin BIST sürdürülebilirlik endeksinde yer almalarının finansal performansları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of BIST sustainability index on financial performance of businesses
  1. Tez No: 926558
  2. Yazar: ERSİN YENİSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Muhasebe teorisi ve uygulamalarında son yıllarda önemli değişimler olmuştur. Nitekim sürdürülebilirlik yaklaşımıyla muhasebenin temel fonksiyonlarından biri olan raporlama faaliyetleri kökten değişmiştir. Bu kapsamda geleneksel muhasebenin temel çıktısı olan finansal raporlamanın kapsamı genişleyerek çevresel, sosyal ve yönetişim boyutlarıyla öne çıkan finansal olmayan raporlama öne çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı finansal olmayan raporlama ya da diğer adıyla kurumsal sürdürülebilirlik raporlamasını teori ve uygulama açısından incelemek, finansal performans konusunu teorik olarak ele almak ve nihayetinde sürdürülebilirlik ile finansal performans arasındaki ilişkiyi ekonometrik yöntemlerle test etmeye çalışmaktır. Çalışmada 2014Q4-2019Q4 arasında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan 47 finansal olmayan şirketin çeyreklik verileriyle sürdürülebilirlik kukla değişkenini de içeren regresyon analizleri yapılmıştır. Veriler hem yatay kesit etkisi hem de zaman unsuru içerdiği için tüm analizler panel veri analizi çerçevesinde uygulanmıştır. Bu noktada panel veri yöntemleri kapsamında özellikle dirençli tahmincilerle ve dinamik modellerle sonuca gidilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre özellikle muhasebe temelli finansal performans ölçütleri (ROA ve ROE) açısından sonuçların tüm yöntemlerde aynı yönlü olduğu diğer bir ifadeyle sürdürülebilirlik ile finansal performans arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan piyasa temelli finansal performans ölçütleri (F/K, PD/DD ve TOBINQ) açısından ise sürdürülebilirlik kukla değişkeninin katsayısının anlamlılığına dair farklılıklar olduğu görülmüştür. Dolayısıyla bu çalışmaya göre, gelişmekte olan ülkelerden Türkiye'de, şirketlerin sürdürülebilirlik endeksine dâhil olmaları karlılıkları üzerinde etkili değilken, işletmelerin piyasa göstergeleri üzerinde kısmen de olsa etkilidir. Ulaşılan bulguların güçlendirilmesi açısından veri havuzunun (zaman/birim/ülke/ülke grubu vs.) genişletilmesiyle nedenselliğe dair daha kesin bilgiler edinilebilir.
Özet (Çeviri)
There have been significant changes in accounting theory and practice in recent years. As a matter of fact, with the sustainability approach, reporting activities, one of the basic functions of accounting, have changed radically. In this context, financial reporting, which is the basic output of traditional accounting, has been replaced by non-financial reporting that stands out with its environmental, social and governance dimensions. In this study, non-financial reporting, or corporate sustainability reporting, was examined in terms of theory and practice, the issue of financial performance was discussed theoretically, and finally, the relationship between sustainability and financial performance was investigated with econometric methods. In the study, regression analyzes including the sustainability dummy variable were conducted with the quarterly data of 47 non-financial companies operating in the BIST Sustainability Index between 2014Q4 and 2019Q4. Since the data contains both cross-sectional effect and time element, all analyzes were applied within the framework of panel data analysis. At this point, an attempt has been made to reach conclusions within the scope of panel data methods, especially with robust estimators and dynamic models. According to the findings, it was concluded that the results were the same in all methods, especially in terms of accounting-based financial performance measures (ROA and ROE), in other words, there was no statistically significant relationship between sustainability and financial performance. On the other hand, it was observed that there were differences regarding the significance of the coefficient of the sustainability dummy variable in terms of market-based financial performance measures (P/E, MV/BV and TOBINQ). Therefore, according to this study, while the inclusion of companies in the sustainability index in Turkey, one of the developing countries, does not have an effect on their profitability, it has a partial effect on the market indicators of the companies. In order to strengthen the findings, more precise information about causality can be obtained by expanding the data pool (time/unit/country/country group, etc.). In conclusion, according to this research, sustainability reporting and understanding has significant potential for future corporate businesses and contemporary societies.