Arno Geiger'in 'Yaşlı Kralın Sürgünü' romanında anımsama edebiyatı ve baba-oğul ilişkisi yansımaları
Reflections on mnemonic literature and father-son relationship in Arno Geiger's novel 'The Exile Of The Old King'
  1. Tez No: 926559
  2. Yazar: MUHAMMED ARİF AVUKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY KAYĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Modern Edebiyat için birçok eser kaleme almış, biyografi ve otobiyografi türlerinde çalışmalar yürütmüş ve bu çalışmalarını eserlerinde toplamıştır. Modern zamanın okuyucularına romanları ve denemeleriyle ulaşmıştır.Yenilikçi ve güncel romanlarıyla dikkat çekmiş, ele aldığı gerçek olaylarla edebiyat alanın kendine özgü bir yol açmıştır.Edebiyat ve sanat alanında gözlemleme,yorumlama,kurgulamayı sentezleyip okuyucuların kendi hayatlarından izler görebileceği eserleri okurların beğenisine sunmuştur.Genç yaşta birçok edebiyat ödülüne layık görülmüş ve edebiyat ve sanat alanında başarısı ödüllendirilmiştir.Arno Geiger'in Alman Edebiyatı içerisin de Anımsama Edebiyatının izlerini taşıdığını görebiliriz.Anımsama Edebiyatının net bir şekilde vurgulandığı eseri hiç kuşkusuz Yaşlı Kralın Sürgünü isimli romanıdır 'Der alte König in seinem Exil' Bu çalışmamızda Arno Geiger'in hayatından bilgiler vererek , Yaşlı Kralın Sürgünü isimli eseri ile beraber bu eserde yer alan anımsama edebiyatı izlekler hakkında bilgiler vereceğiz.
Özet (Çeviri)
He wrote many works for Modern Literature, carried out studies in the genres of biography and autobiography, and collected these works in his works. He reached the readers of modern times with his novels and essays. He attracted attention with his innovative and contemporary novels and opened a unique path in the field of literature with the real events he dealt with. He synthesized observation, interpretation and fiction in the field of literature and art and presented works in which readers could see traces of their own lives. He presented many works at a young age to the readers' taste. He was deemed worthy of the literature award and his success in the field of literature and art was rewarded. We can see that Arno Geiger carries the traces of Reminiscence Literature in German Literature. His work in which Reminiscence Literature is clearly emphasized is undoubtedly his novel The Exile of the Old King. 'Der alte König in seinem Exil' In this study, we will give information about Arno Geiger's life and give information about his work The Exile of the Old King and the themes of reminiscence literature in this work.