Performans ve kültürel bellek: Horon pratiklerinde toplumsal anlamlar
Performance and cultural memory: Social meanings in horon practices
- Tez No: 926568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Geleneksel halk dansları; yerel, ulusal ve küresel temsil biçimleriyle, birçok farklı disiplin açısından anlamaya yönelik bilimsel süreçleri yönlendiren bir konuma sahiptir. Bu konumuyla, kültürel çalışmaların temel malzemelerinden birini oluşturan halk dansları, içerdiği etnografik unsurlarla birlikte gelenek, bellek ve kimlik bağlamlarında performansın toplumsal boyutlarının anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Halk danslarının bu imkânları, müzikoloji sahasında yapılabilecek disiplinlerarası çalışmalara katkı sağlama ihtimâli bakımından önemlidir. Horon, performans alanı bulduğu tüm coğrafyalarda“birlikte dans etme”fikriyle toplumsal bütünleşmeye vurgu yapan ve bir örneklem olması bakımından bu çalışmanın temel malzemesini oluşturan bir halk dansıdır. Yerelde ülkenin kuzeydoğusunu temsil ederken, ulusal ölçekte, kent yaşamında aktif bir kullanım alanına sahiptir. Buna ek olarak horon, ülke sınırları dışında da belli başlı coğrafyalarda farklı etnik temsiliyetleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışma, horon pratiklerinin performatif dinamiklerine odaklanarak, kültürel bir analiz yapmayı hedefler. Araştırmanın temel konusunu; gelenek, modernite ve medya bileşenleri doğrultusunda horon pratiğinin toplumsal anlamları oluşturur. Çalışmanın ilk bölümünde, problematik durum tespiti yapılmıştır. Tez çalışmasının amacı ve önemine ilişkin görüşler bu bölümde aktarılmıştır. İkinci bölümde, araştırmada kullanılan yöntemlere ilişkin bilgiler yer almaktadır. Buna göre, çalışmanın neden nitel bağlamda gerçekleştirildiği ve alan çalışması sürecine girildiği açıklanmıştır. Performans araştırmaları ve bellek teorileri çerçevesindeki tanımlama ve değerlendirmelere üçüncü bölümde yer verilmiştir. Bu bölümdeki detaylar, performansın folklorik ve sosyolojik bağlamdaki etkilerine odaklandığı gibi, bellek mekanizmalarının, toplumsal performans ve kültürel süreklilik bakımından hangi temsiliyetleri barındırdığı sorunsalı üzerinde yoğunlaşmıştır. Dördüncü bölümde ise horon pratiğinin dinamikleri ve performans araçları; yerel, tiyatrâl ve medyatik dolayımlarıyla birlikte ele alınmıştır. Beşinci ve altıncı bölümlerde, bulgularda elde edilen verilerin kuram ile entegrasyonu sağlanmış, geliştirilen yeni önermelerle birlikte sonuca ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, horon pratiğinin toplumsal anlamlarına yönelik bilgi üretimine ilişkin özellikler içerirken, dans kuramına müzik bilimleri alanından katkı sunabilecek nitelikte; bellek, performans ve bağlam eksenindeki önermeleri de kapsamaktadır. Bu çerçevede ortaya çıkan sonuçlar; horon performanslarının akademik olarak ele alınma şekillerindeki farklılıklara vurgu yapar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Traditional folk dances have a position that directs scientific processes aimed at understanding local, national and global representations from many different disciplines. With this position, folk dances, which constitute one of the basic materials of cultural studies, enable the understanding of the social dimensions of performance in the contexts of tradition, memory and identity, together with the ethnographic elements they contain. These opportunities of folk dances are important in terms of the possibility of contributing to interdisciplinary studies that can be conducted in the field of musicology. Horon is a folk dance that emphasizes social integration with the idea of“dancing together”in all geographies where it finds a performance area and constitutes the basic material of this study in terms of being a sample. While it represents the northeast of the country locally, it has an active area of use in urban life on a national scale. In addition, horon also includes different ethnic representations in certain geographies outside the country's borders. This study aims to make a cultural analysis by focusing on the performative dynamics of horon practices. The main subject of the research is the social meanings of horon practice in line with tradition, modernity and media components. In the first part of the study, the problematic situation was determined. The views on the purpose and importance of the thesis study are conveyed in this section. The second section includes information on the methods used in the research. Accordingly, it is explained why the study was carried out in a qualitative context and the fieldwork process was initiated. The definitions and evaluations within the framework of performance research and memory theories are included in the third section. The details in this section focus on the effects of performance in folkloric and sociological contexts, as well as the problematic of what representations memory mechanisms contain in terms of social performance and cultural continuity. In the fourth section, the dynamics of horon practice and performance tools are discussed together with their local, theatrical and media mediations. In the fifth and sixth sections, the integration of the data obtained in the findings with the theory is ensured, and the conclusion is reached with the new propositions developed. While the obtained results include features related to the production of knowledge regarding the social meanings of horon practice, they also include propositions on the axis of memory, performance and context that can contribute to dance theory from the field of musicology. The results that emerge within this framework emphasize the differences in the ways in which horon performances are handled academically.