4‑hidroksitamoksifen analoglarının teorik hesaplamalarla mide kanseri proteinleri karşısında aktivitesi karşılaştırılması
4‑comparison of the activity of hydroxylamoxifen analogues against gastric cancer proteins with theoretical calculations
  1. Tez No: 926584
  2. Yazar: OKAN İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ÇİÇEK, DOÇ. DR. BURAK TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapılan bu çalışmada 4-hidroksit amoksifen türevi 120 analogun mide kanseri proteinleri karşısındaki aktivitelerinin incelemesi yapıldı. Bu çalışmada ilk olarak 4-hidroksit amoksifen türevi 120 analogun Gaussian hesaplamaları için HF/6-31++g** basis setinde hesaplamaları yapıldı. Yapılan hesaplamalardan moleküllerin birçok kuantum kimyasal parametresi hesaplanarak moleküllerin aktivitelerinin karşılaştırması yapılmıştır. Bu kuantum kimyasal hesaplamalarda moleküllerin HOMO, LUMO, ∆E enerji gap, ve elektronegatiflik gibi önemli parametreler hesaplanmıştır. Sonrasında mide kanseri proteinleri 3MAX ve 4BKX protein karşısında moleküllerin aktiviteleri karşılaştırılmıştır. 4-hidroksit amoksifen türevi 120 analogunun bu proteinler karşısında aktiviteleri incelenmiştir. Moleküllerle proteinler arasında meydana gelen etkileşimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the activities of 4-hydroxide amoxicillin derivative 120 analogs against gastric cancer proteins were investigated. In this study, firstly, calculations of 4-hydroxide amoxicillin derivative 120 analogs were performed in HF/6-31++g** basis set for Gaussian calculations. From the calculations, many quantum chemical parameters of the molecules were calculated, and the activities of the molecules were compared. In these quantum chemical calculations, important parameters such as HOMO, LUMO, ∆E energy gap, and electronegativity of the molecules were calculated. Then, the activities of the molecules against gastric cancer proteins 3MAX and 4BKX proteins were compared. The activities of 4-hydroxide amoxicillin derivative 120 analogs against these proteins were investigated. The interactions that occur between molecules and proteins were investigated.