Vygotsky'nin bilişsel kuramı bağlamında arcs motivasyon öğretim tasarımı modeli ile matematik öğretimi
Mathematics teaching with the arcs motivation teaching design model in the context of vygotsky's cognitive theory
  1. Tez No: 926585
  2. Yazar: ŞEYMA ATAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ MERT UYANGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmada ARCS Motivasyon Öğretim Tasarımına uygun olarak Oran-Orantı ve Yüzdeler konusu için oluşturulacak bir mikro öğretim tasarımının, öğrencilerin matematiksel yılmazlık becerilerine, matematik motivasyonlarına ve matematik başarılarına etkisini; matematiksel yılmazlık becerisi, matematik motivasyonları, matematik başarıları ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek ayrıca öğrencilerin mikro öğretime yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma karma yöntemli bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Balıkesir Merkez İlçesinde bir ortaokulda 31 tane 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılmak üzere 4 faktörlü bir Matematik Yılmazlık Ölçeği geliştirilmiştir. Geliştirilen Matematiksel Yılmazlık Ölçeğinin Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı .733 tür. Araştırmada kullanılan diğer veri toplama araçları Matematik Motivasyon Ölçeği, Önkoşul Bilgi Testi, Başarı Testleri ve Görüşme Formudur. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Görüşme formuna ilişkin verilerin analizi için tematik analiz yaklaşımı temel alınmış, bu doğrultuda veriler kodlanmış ve ana temalar oluşturulmuştur. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin hem matematiksel yılmazlık becerileri hem matematik motivasyonları hem de matematik başarıları arasında anlamlı bir fark görülmüştür. Yine öğrencilerin matematiksel yılmazlık becerisi ve matematik motivasyonları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin matematik başarı testlerinden aldıkları puanlar ile matematiksel yılmazlık becerileri ve matematik motivasyonları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. ARCS Motivasyon Öğretim Tasarımının öğrencilerin matematiksel yılmazlık becerilerini, matematik motivasyonlarını ve matematik başarılarını olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca mikro öğretime yönelik öğrenci görüşleri de bu sonucu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of a micro-teaching design, developed in accordance with the ARCS Motivational Instructional Design for the topics of Ratio-Proportion and Percentages, on students' mathematical resilience skills, mathematical motivation, and mathematical achievement. Additionally, it aims to investigate the relationship between mathematical resilience skills, mathematical motivation, and mathematical achievement, as well as to determine students' opinions on micro-teaching. The study adopts mixed-methods research design. The study group consists of 31 seventh-grade students from a middle school in Balıkesir Central District during the 2023-2024 academic year. A four-factor Mathematical Resilience Scale was developed for data collection in the study. The Cronbach's Alpha reliability coefficient of the developed Mathematical Resilience Scale is 0.733. Other data collection tools used in the study include the Mathematics Motivation Scale, Prerequisite Knowledge Test, Achievement Tests, and Interview Form. The quantitative data obtained from the scales were analyzed using SPSS 25. The qualitative data obtained from the interview form were analyzed using the thematic analysis approach, in which the data were coded, and main themes were generated.