Investigating the efficacy of digital escape room games in enhancing intercultural competence among pre-service EFL teachers: A quasi-experimental study
İngilizce öğretmeni adaylarının kültürlerarası yetkinliğin geliştirilmesinde dijital kaçış odası oyunlarının etkinliğinin araştırılması: Yarı deneysel bir çalışma
- Tez No: 926583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERDEM COŞGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital kaçış oyunlarının, İngiliz dili eğitimi öğretmen adaylarının kültürlerarası yeterliliğini geliştirmedeki etkisini ortaya koymaktır. Bu çalışmada yarı deneysel araştırma deseni benimsenmiştir. Araştırma Türkiye'de bir devlet üniversitesinde gerçekleştirilmiş olup, katılımcıları toplam 52 4. sınıf İngiliz dili eğitimi öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri kültürlerarası yeterlilik ölçeği ile toplanmıştır. Ayrıca, katılımcıların oyunlarla ilgili düşüncelerini almak için açık uçlu soru formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi, kültürlerarası yeterlilik ölçeğinin alt boyutlarıyla beraber deney grubunun son ölçek puanının kontrol grubunun puanından anlamlı derecede yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Nitel verilerin sonuçları, dijital kaçış odası oyunlarının, katılımcıların özellikle kültürler hakkında bilgi edinme, diğer kültürleri tanıma ve iletişim becerilerini geliştirme açısından kültürlerarası yeterliliğini geliştirmede etkili olduğunu göstermiştir. Katılımcıların bazıları bu oyunların eğlenceli ve motive edici olması ve teknoloji entegrasyonu, takım çalışması ve yenilikçi öğrenme sağlaması gibi nedenlerle avantajlı bulduğunu belirtirken, bazıları ise dezavantajlarının teknoloji gerekliliği ve bağlantı sorunları olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların çoğu bu oyunları gelecekteki derslerinde kullanmak istediklerini belirtirken, yalnızca bir kişi bu oyunların zaman alıcı olduğunu düşündüğünden dolayı isteksiz olduğunu ifade etmiştir. Genel olarak bu çalışma ile, bulguları ve araştırma sonuçlarından ortaya çıkan pedagojik çıkarımlar ve önerilerle alana katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the effect of digital escape room games in fostering intercultural competence of pre-service EFL teachers. For that purpose, a quasi-experimental research design was adopted. The study was conducted at a state university in Türkiye, and totally 52 4th grade pre-service EFL students attended as participants. An intercultural competence scale was used to collect quantitative data. In addition, participant's views were collected through open-ended questionnaire after the treatment of the games. The analysis of the gathered data revealed that the experimental group's post-scale score was significantly higher than the score of the control group, including the sub-dimensions of the intercultural competence scale. The examination of the qualitative data enlightened that integrating digital escape room games were found to be effective in fostering intercultural competence by the participants in terms of especially learning information about cultures, recognizing other cultures, and improving communication skills. While some participants mentioned that they found these games advantageous because they were enjoyable, motivating, and provided technology integration, teamwork, and innovative learning, some of them stated the disadvantages as technology necessity and connection problems. While most of the participants noted that they were willing to use these games in their future teachings, only one of them stated her unwillingness because she found these games time-consuming. Overall, this study was designed with the overarching purpose of making a substantive contribution to the field with its findings, as well as pedagogical implications and suggestions arouse from the study.