Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 4-6 yaş grubu Kur'an kursları için hazırlanan Etkinliklerle Elif-Ba kitabının incelenmesi
Analysing the activities prepared by the Presidency of Religious Affairs for 4-6 age group Qur'an courses and the book of Alif-Ba
  1. Tez No: 926628
  2. Yazar: ŞEYMA ERBAŞ ATAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından yürütülen, 4-6 yaş grubu Kur'an kursuları için hazırlanan“Etkinliklerle Elif-Ba”kitabı hakkında yapılmıştır. Araştırmanın temel problemini,“4-6 yaş grubu Kur'an Kurslarında görev yapan öğreticilerin, DİB tarafından ders materyali olarak hazırlanan ”Etkinliklerle Elif-Ba“ kitabına yönelik görüşleri nelerdir?”sorusu oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma modellerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ordu İli Merkez Altınordu ilçesinde 4-6 yaş grubu Kur'an Kurslarında görev yapan 15 Kur'an kursu öğreticisi oluşturmaktadır. Çalışmada gelişimsel faktörler de dikkate alınarak Etkinliklerle Elif-Ba kitabının 4-6 yaş grubu çocukların Kur'an-ı Kerim harflerini öğrenmedeki etkisinin ortaya konması hedeflenmektedir. Çalışmanın temel amacı, DİB tarafından 4-6 yaş grubu Kur'an Kurslarında materyal olarak kullanılan Etkinliklerle Elif-Ba kitabının içerik ve biçimsel olarak verimliliği ve yeterliliğinin tespit edilerek, varsa konuyla ilgili problemleri tespit edip çözüm önerileri sunmaktır. Kur'an-ı Kerim harflerinin öğretiminde gelişimsel özelliklerin göz önünde bulundurulup güncel uygulamalar dikkate alınarak yeni bir bakış açısı sunulması, araştırmaya önem kazandırdığı düşünülmektedir. Araştırma sonucunda“Etkinliklerle Elif-Ba”kitabının biçim ve içerik olarak geliştirilmesi gerektiği, bunun, gerek 4-6 yaş grubu Kur'an Kurslarında gerekse Kur'an öğretimi yapılan diğer öğretim kurumlarında yapılan Kur'an öğretimine olumlu etkileri olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted about the 'Alif-Ba with Activities' book prepared by the Presidency of Religious Affairs (PRA) for 4-6 age group Qur'an courses. The main problem of the research is 'What are the opinions of the teachers working in 4-6 age group Qur'an courses about the“Alif-Ba with Activities”book prepared by DİB as a course material?'. Semi-structured interview technique and case study model from qualitative research models were used in the research. The research group consists of 15 Qur'an course instructors working in 4-6 age group Qur'an courses in Altınordu district of Ordu Province in the 2023-2024 academic year. In the study, it is aimed to reveal the effect of the Alif-Ba book with activities on the learning of the letters of the Holy Qur'an by children aged 4-6 years, taking into account the developmental factors. The main purpose of the study is to determine the efficiency and adequacy of the Elif-Ba book with activities used by PRA as a material in Qur'an courses for 4-6 age group and to identify the problems related to the subject and to offer solutions. It is thought that presenting a new perspective by considering the developmental characteristics in the teaching of the letters of the Holy Qur'an and taking into account the current practices gives importance to the research. As a result of the research, it was concluded that the 'Alif-Ba with Activities' book should be improved in terms of form and content, and this should be done both in Qur'an courses for 4-6 age group.