Kadınların hayatında bir kırılma olarak annelik ve annelik zamanlamasına etki eden faktörler
Becoming a mother as a critical transition in women's lives and factors determining its timing
- Tez No: 926627
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN OKTİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma, çoğunluğu İstanbul'da yaşayan kadınların anneliğe dair düşüncelerini ve annelik zamanlamasını belirleyen faktörleri anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, doygunluğa ulaşana dek 43 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Görüşmeler, 30 yaş üstü olup çocuğu olmayan ve çocuk sahibi olmayı isteyen ya da bu konuda kararsız olan 23 ve ilk çocuğunu 30 yaş ve üzerinde doğurmuş 20 kadın olmak üzere iki ayrı grupla yapılmıştır. Bulgular, anneliğin kadınların yaşamında bir kırılma yaratacağı fikrinin her iki grupta da hâkim olduğunu ancak bu kırılmanın olumsuz olacağına dair inancın çocuğu olmayan kadınlarda daha yaygın olduğunu ve bu söylemlerin onları çocuğu olan kadınlardan daha fazla etkilediğini göstermektedir. Çocuğu olan kadınlar, değişen koşulları hayatlarına entegre etmenin yollarını bulmuş görünmektedir. Örneklemdeki kadınlar çocuğun psikolojik sağlığına ve gelecekteki travmalarına ilişkin kaygılar taşımakta ve bu durum annelik planlamasında belirleyici olmaktadır. Zamanlama kararlarını etkileyen temel faktörler arasında kariyer ve partner en başta olmak üzere, ekonomik ve politik belirsizlikler de öne çıkmıştır.“Doğru”partnerin varlığı ile çocuğa dair istek ve zamanlama konusundaki uyumlar, bu içsel müzakerelerde belirleyici niteliktedir. Ayrıca biyolojik yaş, kadınlar için önemli bir sınır çizmeye devam etmektedir. Araştırmanın teorik çerçevesi; Giddens'ın modernite ve bireysel kimlik kuramı, Beck ve Beck-Gernsheim'ın bireyselleşme ve tercih biyografisi yaklaşımları, Foucault'nun biyopolitika ve kendilik teknolojileri kavramları ile feminist annelik eleştirileri, özellikle de Rich'in“annelik”ve“annelik etme”ayrımı üzerinden şekillendirilmiştir. Türkiye'de annelik zamanlaması üzerine nitel bir araştırmanın eksikliğini gidermeyi hedefleyen bu çalışma, kadınların öncelikleri ve düşüncelerine ışık tutarak literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Daha sonrThis study aims to understand the perspectives of women, mostly residing in Istanbul, on motherhood and the factors shaping the timing of becoming a mother. A total of 43 participants were interviewed and analyzed through a thematic analysis approach. The interviews were conducted with two distinct groups: 23 women aged over 30 who do not have children but wish to or are undecided about having them, and 20 women who had their first child at age 30 or older. Findings reveal that the dominant discourses on motherhood influence childless women more profoundly than those with children, amplifying negative perceptions of motherhood as a disruptive life event. Women with children seem to have found ways to integrate changes into their lives. Participants expressed significant concerns about the psychological well-being of children and the potential for future traumas, which created anxiety around timing of motherhood. The primary factors influencing timing decisions included career and partner considerations as well as economic and political uncertainties. For many women, the absence of a partner, their partner's desire for children, and alignment on timing emerged as critical determinants in these internal negotiations. Biological age continues to set significant boundaries for women in timing decisions. The theoretical framework of this study draws upon Giddens' modernity and self-identity, Beck and Beck-Gernsheim's individualization and choice biography, Foucault's concepts of biopolitics and technologies of the self, as well as feminist critiques of motherhood, particularly Rich's distinction between“motherhood”and“mothering.”This study addresses the lack of qualitative research on the timing of motherhood in Turkey, contributing to the literature by highlighting women's priorities and perspectives.a doldurulacaktır