Characterization of tensile properties of glass and aramid yarns
Cam ve aramid ipliklerinin çekme özelliklerinin karakterizasyonu
- Tez No: 926637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, kırılgan cam ipliği ve elastik aramid ipliğinin gerilme dayanımı incelenmiştir. Cam ve aramid ipliklerinin 136 tex ve 167 tex'lik tek kat iplik numaraları, kısa ve uzun ölçü uzunluklarında (250 mm ve 500 mm) ve çeşitli çene hızlarında (12 mm/dakika, 20 mm/dakika ve 300 mm/dakika) ölçülmüştür. İki farklı malzeme, iki farklı ölçü uzunluğu ve üç farklı çene hızı içeren toplam 12 (2x2x3) test kombinasyonu oluşturulmuştur. Elde edilen ham veriler detaylı sayısal analizlere tabi tutulmuş ve gerilme dayanımı ile uzama değerleri hesaplanmıştır. Hesaplanan bu değerlerin malzeme türü, ölçü uzunluğu ve çene hızından nasıl etkilendiği, görsel/açıklayıcı grafikler ve detaylı istatistiksel analizlerle ortaya konmuştur. Bulgular, aramid ipliğinin daha yüksek maksimum yük değerlerine sahip olduğunu, ancak ölçü uzunluğunun her iki malzeme için maksimum yük üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermektedir. Kısa ölçü uzunlukları, cam ipliği için daha yüksek uzama değerlerine yol açarken, aramid ipliği daha elastik bir davranış sergilemiştir. Test hızı, özellikle 12 mm/dakika üzerindeki hızlarda, her iki malzemenin gerilme özelliklerini etkilemiş ve cam ipliğinin kırılgan doğası ile aramid ipliğinin viskoelastik özellikleri nedeniyle farklı davranışlar sergilenmiştir. Ayrıca, uzun ölçü uzunlukları her iki iplik türünün kopma süresini artırırken, test hızının artması kırılma süresinin azalmasına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the tensile strength of brittle glass yarn and ductile aramid yarn were examined. The tensile strength properties of glass and aramid yarns with single end counts of 136 tex and 167 tex measured at short and long gauge lengths (250 mm and 500 mm) and at various crosshead speeds (12 mm/min, 20 mm/min and 300 mm/min). A total of 12 (2x2x3) test combinations were created, including two different materials, two different gauge lengths, and three different crosshead speeds. The obtained raw data was subjected to detailed numerical analysis, and the tensile strength and elongation values were calculated. How these calculated values are affected by the material type, gauge length, and crosshead speed were revealed by visual/explanatory graphics and detailed statistical analysis. The findings show that aramid yarn has higher maximum load values, but gauge length has no significant effect on the maximum load for both materials. Shorter gauge lengths led to higher elongation values for glass yarn, while aramid yarn exhibited more elastic behavior. Test speed, especially above 12 mm/min, influenced the tensile properties of both materials, resulting in distinct behaviors due to the brittle nature of glass yarn and the viscoelastic properties of aramid yarn. Additionally, longer gauge lengths increased the time to break for both yarn types, while an increase in test speed resulted in a decrease in the time to break.