Üniversite öğrencileri örnekleminde, kadına yönelik yakın partner şiddetinde mitlerin kabulü ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması: geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the acceptance of myths about intimate partner violence against women (Amivaw) scale to Turkish in a sample of university students: A validity and reliability study
  1. Tez No: 926643
  2. Yazar: PERVİN ARSLAN ŞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kadına yönelik yakın partner şiddeti, kadınların romantik ya da evlilik ilişkilerinde maruz kaldığı fiziksel, duygusal, psikolojik ve cinsel şiddet biçimlerini kapsamaktadır. Dünya genelinde ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendirilen yakın partner şiddeti, bireyler arasında güç dengesizliğinden kaynaklanabilmekte ve kadının fiziksel ve ruh sağlığını sosyal hayatını olumsuz etkileyebilen çok boyutlu bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Bu sorunun çözümüne yönelik etkili stratejilerin geliştirilmesi, bilimsel bilginin üretilmesi ve bu bilginin pratiğe dökülmesi ile mümkündür. Bu araştırmada, Kadına Yönelik Partner Şiddeti Mitlerinin Kabulü (AMIVAW) Ölçeği'nin üniversite öğrencileri örnekleminde Türk kültürüne uyarlamasınıyapmak, Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği- Gözden Geçirilmiş Formu (YİŞTÖ-GG) ile ilişkisini incelemek ve üniversite öğrencilerinin kadına yönelik şiddetle ilgili tutumlarını etkileyen demografik faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 21.3 olan 296 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların %68.2'si kadın, %31.8'i erkeklerden oluşmaktadır. Kadına Yönelik Partner Şiddeti Mitlerinin Kabulü Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanmış versiyonunun psikometrik analizleri sonucunda, ölçeğin dört temel alt boyut altında toplandığı ve genel Cronbach Alfa güvenirlik katsayısının 0.825 olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğin faktör yapısını belirlemek için Temel Bileşenler Analizi Varimax Döndürmesi kullanılmıştır. Birden fazla faktör altında yakın yük değerine sahip olan 11. madde analizden çıkarılmış ve ölçeğin uyarlanmış versiyonu 14 maddeden oluşmuştur. Uyum iyiliği değerleri incelendiğinde; ölçeği temsil eden her bir faktörün kendisini oluşturan değişkenleri doğru ve anlamlı bir şekilde temsil ettiği gözlemlenmiştir. Kadına Yönelik Partner Şiddeti Hakkındaki Mitlerin Kabulü Ölçeği'nin Türk kültüründe uygulanabilir olduğu, Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Formu YİŞTÖ-GG) ile ilişkili olduğu ve şiddet mitlerine ilişkin bazı demografik değişkenler açısından anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Intimate partner violence against women encompasses various forms of physical, emotional, psychological, and sexual violence that women experience in romantic or marital relationships. Recognized as a serious public health issue worldwide, intimate partner violence often stems from power imbalances between individuals and emerges as a multifaceted problem that negatively impacts women's physical and mental health, as well as their social lives. Developing effective strategies to address this issue is only possible through the production of scientific knowledge and its application in practice. This study aims to adapt the Acceptance of Myths About Intimate Partner Violence Against Women (AMIVAW) Scale to Turkish culture in a university student sample, examine its relationship with the Revised Attitudes Toward Violence in Close Relationships Scale (YİŞTÖ-GG), and investigate the demographic factors influencing university students' attitudes toward intimate partner violence against women. A total of 296 university students participated in the study, with a mean age of 21.3 years. Among the participants, 68.2% were women, and 31.8% were men. Psychometric analyses of the Turkish-adapted version of the AMIVAW Scale revealed that the scale comprised four main subdimensions and had an overall Cronbach's alpha reliability coefficient of 0.825. To determine the factorial structure of the scale, Principal Component Analysis with Varimax Rotation was applied. One item (Item 11) was removed from the analysis due to similar loading values across multiple factors, resulting in a final adapted version with 14 items. An examination of goodness-of-fit values indicated that each factor representing the scale accurately and meaningfully reflected its underlying variables. The findings demonstrated that the Acceptance of Myths About Intimate Partner Violence Against Women Scale is applicable within Turkish culture, correlates with the Revised Attitudes Toward Violence in Close Relationships Scale (YİŞTÖ-GG), and shows significant differences across certain demographic variables related to attitudes toward violence myths.