Üniversite öğrencilerinin ilişki istikrarı ile flörtte şiddete yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation between university students' relationship stability and their attitudes towards dating violence
  1. Tez No: 653174
  2. Yazar: DİLARA ÇELİK ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAD DEMİRLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Önemli toplumsal sorunlardan biri olan şiddete, zaman zaman romantik ilişkilerde de rastlarız. Bu araştırmada romantik ilişki içerisinde bulunan üniversite öğrencilerinin ilişki istikrarı ile flörtte şiddete yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın modeli betimsel tarama modelidir. Araştırmada seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun olan örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, İlişki İstikrarı Ölçeği (İİÖ) ve Flörtte Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği (FŞYTÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde romantik ilişkiye sahip, öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise üniversitelerde öğrenim gören, romantik ilişkiye sahip 266 (%82,4) kadın ve 57 (%17,6) erkek olmak üzere toplamda 323 kişi oluşturmaktadır. Verilerin analizi için t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Ki-Kare analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ilişki istikrarı alt boyutlarının bazıları ile flörtte şiddete yönelik tutum arasında olumlu yönde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılacak olan sonraki araştırmalar için her iki partnerin de araştırmaya katılımı sağlanabilir ve farklı şiddet türlerinin de araştırıldığı çeşitli araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The violence, which is one of the major social problems, can be encountered in romantic relationships. In this study, it is aimed to investigate the correlation between relationship stability and attitudes towards violence in flirting, of whom are university students in romantic relationship. The model of the research is a descriptive scanning model. In the research, the sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was preferred. As the data collecting tool, Personal Information Form, Relationship Stability Scale (SRS), and Attitude towards Violence in Flirting the stability scale (FAS) are used. The universe set of the study consists of university students who are in romantic relationship in Turkey's Marmara Region. The sample consists of a total of 323 people,who are 266 (82.4%) women and 57 (17.6%) men studying in universities, having a romantic relationship. T-Test, One Way Variance Analysis (ANOVA), and Chi-Square analysis were used for data. At the end of this study, it was concluded that there is a positive correlation between some of the sub dimensions of the relationship stability and the attitude towards violence in flirting. For further investigations, both partners can participate in the research and various researches can be carried out in which different types of violence are also investigated.