Kişiler arası çatışma ve rekabetçi psikolojik iklimin kişiler arası bilgi saklama davranışına etkisi
The effect of interpersonal conflict and competitive psychological climate on interpersonal knowledge hiding behavior
- Tez No: 926665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT EBRU ERDOST ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma, çalışanların bilgi saklama davranışları üzerinde algılanan rekabetçi psikolojik iklim ve kişilerarası çatışmanın etkisini incelemeyi ve bu etkilerin psikolojik güvenlik algısı ve işyeri arkadaşlığı gibi düzenleyici faktörlerle nasıl şekillendiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkçe literatürde bilgi saklama davranışının ve bu davranışları etkileyen faktörlerin sınırlı sayıda ele alındığını ve bu alanda önemli bir literatür boşluğu bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, örgütlerde bilgi alışverişi ve kullanımının kritik öneme sahip olduğu göz önüne alındığında, bilgi saklama davranışının incelenmesi akademik ve pratik açıdan değerli bir katkı sağlamaktadır. Araştırma, nicel bir araştırma tasarımı ile gerçekleştirilmiş olup, Türkiye'de özel ve kamu sektöründe çalışan bireylerin kişilerarası çatışma, bilgi saklama davranışları (kaçamak davranarak saklama, bilmezden gelerek saklama, mantığa bürüyerek saklama) ve algılanan rekabetçi psikolojik iklim üzerindeki algılarını incelemiştir. Araştırma, bu faktörlerin birbirleriyle olan ilişkilerini ve psikolojik güvenlik algısı ile işyeri arkadaşlığının bu ilişkiler üzerindeki düzenleyici etkilerini analiz etmiştir. Araştırma, örgütlerde bilgi saklama davranışlarının azaltılması ve verimliliğin artırılması için stratejik yaklaşımlar geliştirilmesine yönelik önemli ipuçları sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of competitive psychological climate and interpersonal conflict on employees' knowledge hiding behaviors and to determine how these effects are shaped by moderating factors such as psychological safety and workplace friendship. The study reveals that in the Turkish literature, the topic of knowledge hiding behaviors and the factors influencing these behaviors have been addressed in a limited number of studies, highlighting a significant gap in the literature. Therefore, considering the critical importance of information exchange and usage in organizations, studying knowledge hiding behaviors provides a valuable academic and practical contribution. The research was conducted using a quantitative research design and investigated the perceptions of individuals working in both the private and public sectors in Türkiye regarding interpersonal conflict, knowledge hiding behaviors and competitive psychological climate. The study analyzed the relationships among these factors and the moderating effects of psychological safety and workplace friendship on these relationships. The study provides important insights for developing strategic approaches to reduce knowledge hiding behaviors and increase productivity in organizations.