Heidegger felsefesinde kartezyen uzam kavramının eleştirisi
Heidegger's criticism of the cartesian conception of extension
- Tez No: 926666
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RUFAYİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, Heidegger'in Varlık ve Zaman adlı yapıtında kült bir yere sahip olan, Descartes'ın uzam eleştirisinin bir analizini yapmayı hedeflemektedir. Descartes'ın fiziksel evreni matematiksel ilkeler ışığında yayılım (extensio) olarak belirlemesine karşın, Heidegger, insanın dünyada bulunuş biçimini dünya-içinde-olma ile temellendirir. İnsanın dünya ile olan en kökensel ilişkisini açımlayan bu tekil yapı, insanın kendi eylemliliği ile anlam bulan ve kuramsal olmayan bir dünyayı tartışmaya açar. Heidegger'e göre, içinde yaşadığımız dünya bir anlam ağıdır ve bu dünyanın içinde olan Dasein'dır. Bu nedenle, Descartes'ın niceliksel uzam anlayışına karşı, Dasein'ı gündelik yaşama ait bir kavrayışla ele alır. Bu kavrayış, Heidegger'in erken dönem mekân anlayışını oluşturur ve dünyanın teorize edilmeden, kendi içinde ne olduğunu açığa çıkarmayı amaçlar. Böylelikle Dasein'ın mekânsallığı varoluşsal bir çerçevede değerlendirilerek, günlük yaşamımızda yaşanılan şekliyle yorumlanır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Descartes' critique of spatiality, which holds a cult status in Heidegger's seminal work, Being and Time. While Descartes defines the physical universe as extension in accordance with mathematical principles, Heidegger grounds the human mode of being in the world through the concept of being-in-the-world. This singular structure, which elucidates the most fundamental relationship of human beings with the world, opens up a discussion of a non-theoretical world that is made meaningful through human agency. According to Heidegger, the world in which we live is a web of meaning, and it is Dasein that dwells within this world. Therefore, in contrast to Descartes' conception of quantitative space, Heidegger approaches Dasein through an understanding rooted in everyday existence. This understanding constitutes Heidegger's early conception of space and aims to reveal what the world is in itself, without theorizing it. In this way, the spatiality of Dasein is evaluated within an existential framework and interpreted in terms of how it is experienced in our daily lives.