İklim değişikliği ile mücadelede yeşil altyapının rolü
The role of green infrastructure in combating climate change
- Tez No: 926667
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, iklim değişikliği ile mücadelede yeşil altyapının rolünü incelemektedir. İklim değişikliği, küresel ve yerel ölçekte çevresel, ekonomik ve sosyal riskleri derinleştirirken, özellikle kentlerde sürdürülebilirlik ve dirençlilik açısından büyük tehditler oluşturmaktadır. Türkiye, 2053 Net Sıfır Salım hedefi doğrultusunda, mevcut iklim politikalarını güçlendirme ve uygulama mekanizmalarını etkinleştirme ihtiyacı duymaktadır. Bu bağlamda, yeşil altyapı; kentlerin sera gazı salımlarını azaltmak, doğal ekosistemleri korumak ve iklim değişikliğine uyum sağlamak için kritik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Tezde, öncelikle kentlerin sera gazı salım kaynakları olan enerji, ulaştırma, kentsel yapılar, sanayi ve atık yönetimi detaylandırılmıştır. Ardından, kentlerin iklim değişikliğiyle mücadele yöntemleri; sera gazı salımlarının azaltılması ve iklim değişikliğine uyum stratejileri çerçevesinde ele alınmıştır. Yeşil altyapının, kentsel planlama süreçlerine nasıl bütünleştirilebileceği, iklim değişikliği ile bütüncül bir yaklaşımla nasıl değerlendirilebileceği tartışılmıştır. Türkiye özelinde yapılan değerlendirmelerde, ulusal ve yerel yönetimler arasındaki işbirliği ve eşgüdüm eksiklikleri, mevzuattaki boşluklar ve finansal kısıtlamalar nedeniyle yeşil altyapı uygulamalarının sınırlı kaldığı belirtilmiştir. Tez, IPCC'nin önerdiği çok seviyeli yönetişim modelini temel alarak, Türkiye'nin ihtiyaçlarına uygun, merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin işbirliğini ve eşgüdümünü güçlendiren bir yeşil altyapı modeli ve yönetsel model geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of green infrastructure in combating climate change. While climate change deepens environmental, economic, and social risks on both global and local scales, it poses significant threats to sustainability and resilience, particularly in urban areas. Türkiye, in line with its 2053 Net Zero Emission target, needs to strengthen its current climate policies and enhance the effectiveness of implementation mechanisms. In this context, green infrastructure emerges as a critical tool for reducing urban greenhouse gas emissions, protecting natural ecosystems, and adapting to climate change. The thesis first details the sources of urban greenhouse gas emissions, including energy, transportation, urban structures, industry, and waste management. It then addresses the methods cities use to combat climate change, focusing on strategies for reducing greenhouse gas emissions and adapting to climate change. The integration of green infrastructure into urban planning processes and its evaluation within a comprehensive climate change approach are discussed. In assessments specific to Türkiye, it is noted that green infrastructure applications remain limited due to cooperation and coordination gaps between national and local governments, regulatory deficiencies, and financial constraints. The thesis develops a green infrastructure model and an administrative model tailored to Türkiye's needs, based on the multi-level governance model recommended by the IPCC, aiming to strengthen cooperation and coordination between central government and local governments.