Adölesanlara uygulanan akran zorbalığı farkındalık eğitiminin akran zorbalığı, empati ve sempati düzeyine etkisi
The effect of peer bullying awareness training applied to adolescents on peer bullying, empathy and sympathy levels
  1. Tez No: 926683
  2. Yazar: TUBA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİME SELÇUK TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, adölesanlara uygulanan akran zorbalığı farkındalık eğitiminin akran zorbalığı ve mağduriyeti, empati ve sempati düzeyine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma ön test-son test, paralel grup randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Bu çalışma 28 Şubat 2024– 11 Nisan 2024 tarihleri arasında Karaman Bifa Anadolu Lisesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 32 müdahale, 32 kontrol grubunda olmak üzere toplam 64 adölesan oluşturmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu, Adölesanlarda Empati ve Sempati Kurma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki adölesanlara beş oturumundan oluşan akran zorbalığı farkındalık eğitim programı uygulanmıştır. Müdahale grubu 16 kişilik olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Oturum süreleri 40-45 dakikadır. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare analizi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to study the effect of awareness training on peer bullying applied to adolescents on peer bullying and victimization, empathy, and sympathy levels. This research is a pre-test – post-test, parallel group randomized controlled experimental study. The research was conducted between February 28, 2024 – April 11, 2024 at Karaman Bifa Anatolian High School. Sample of the research was composed of a total of 64 adolescents including 32 in test and 32 in control group. Data were collected using Personal Information Form, Peer Bullying Identification Scale Adolescent Form, and Empathy and Sympathy Scale in Adolescents. Adolescents in test group received peer bullying awareness training program in five sessions. Test group was separated into two groups of 16 persons. Session times were 40-45 minutes. Control group did not receive any applications. Data were assessed using Chi-square analysis, t test in dependent and independent groups.