Bağırsak peristaltizm sayısının belirlenmesinde oskültasyon ve ultrason arasındaki uyum, kayıtlı bağırsak peristaltizm sayısının oskültasyon ile değerlendirmesinde hemşireler arası tutarlılık
Consistency between auscultation and ultrasound in determining the number of intestinal peristalsis, inter-nurse consistency in auscultation assessment of the number of recorded intestinal peristalsis
- Tez No: 926694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GÖKÇE ESKİN, PROF. DR. NEŞAT ÇULLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Araştırma bağırsak peristaltizm sayısını belirlemede oskültasyonun duyarlılığını saptamak için oskültasyon ve ultrason arasındaki uyumu araştırmak, kayıtlı bağırsak peristaltizminin oskültasyon ile değerlendirilmesinde hemşireler arası tutarlılığı ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Gerçekleştirilen araştırma 01.09.2022-31.12.2024 tarihleri arasında metodolojik türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini gastroenteroloji polikliniğine bağırsak rahatsızlığı şikayetiyle başvuran hastalar ve gastroenteroloji servisinde çalışan 10 hemşire oluşturmuştur. Örneklemi ise G-Power analiziyle belirlenen 184 hasta ve gastroenteroloji servisinde çalışan 10 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında hasta bağırsak peristaltizmi izleme formu ve hemşire veri toplama formu kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0 programında tanımlayıcı ve ilişki analizleri ile değerlendirilmiştir Araştırma için etik kurul ve kurum izni alınmıştır. Bulgular: Bağırsak peristaltizm sayısını belirlemede oskültasyon ve ultrason arasındaki uyum İCC analiziyle yapılmıştır. Buna göre uyumun 0,86-0,89 arasında olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin yaş ortalamaları 30,5±11,25, %86'sı kadın, %14'ü erkektir. Hemşirelerin tamamı lisans mezunudur. Kayıtlı bağırsak peristaltizm sayısının oskültasyon ile değerlendirilmesinde hemşireler arası tutarlılık için Krippendorff Alpha değeri 0,80'nin üzerinde bulunmuş olup, iyi olarak değerlendirilmiştir. Kayıtlı bağırsak peristaltizm sayısının oskültasyon ile değerlendirilmesinde araştırmacı hemşireyle hemşireler arası tutarlılık için Krippendorff Alpha değeri 0,80'nin üzerinde bulunmuş olup, iyi olarak değerlendirilmiştir. Kıdemsiz hemşirelerin uyumunda İCC değeri en yüksek 0,93 bulunurken, kıdemli hemşirelerinki 0,91 olarak hesaplanmıştır. Hemşirelerin kayıtlı bağırsak sesi dinleme sayısının artışıyla absolute fark arasında ilişki incelenmiş ve negatif ilişki bulunmuştur. Bu sonuç dinleme sayısı artışıyla hemşirelerin birbirine yakın okumalar yaptıklarını göstermiştir. Sonuç: Bağırsak peristaltizm sayısını belirlemede oskültasyon ve ultrason arasındaki uyum tüm kadranlarda iyi düzeyde bulunmuştur. Araştırmacı hemşire ve hemşireler arasında kayıtlı bağırsak peristaltizm sayısının oskültasyon ile değerlendirilmesinde araştırmacı hemşireyle hemşireler arası tutarlılık puanlamaları arasındaki güvenirliğin iyi düzeyde olduğu bulunmuştur. Kıdemsiz hemşirelerin uyumu kıdemli hemşirelerden yüksek çıkmıştır. Araştırmacı hemşirenin oskültasyon sonuçları referans alınarak, hemşirelerin dinleme sayısı arttıkça (yani hasta sırası ilerledikçe) daha net, keskin ve doğru sonuçlara ulaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the agreement between auscultation and ultrasound in determining the number of bowel peristalsis, assess the inter-nurse consistency in evaluating recorded bowel peristalsis via auscultation, and identify the influencing factors. Material and Methods: This methodological study was conducted between 01.09.2022-31.12.2024.The study population consisted of patients presenting to the gastroenterology outpatient clinic with complaints of bowel disorders and 10 nurses working in the gastroenterology ward. The sample included 184 patients, determined via G-Power analysis, and 10 nurses working in the gastroenterology ward. Data were collected using the Patient Bowel Peristalsis Monitoring Form and the Nurse Data Collection Form. The data were analyzed using descriptive and correlation analyses in IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Ethical approval and institutional permissions were obtained for the study. Results: The agreement between auscultation and ultrasound in determining the number of bowel peristalsis was analyzed using the ICC method, which revealed a concordance of 0.86–0.89. The mean age of the nurses was 30.5±11.25 years; 86% were female, and 14% were male. All nurses held a bachelor's degree. Inter-nurse consistency in evaluating recorded bowel peristalsis via auscultation was analyzed using Krippendorff's Alpha, which was found to be above 0.80, indicating good reliability. Similarly, the agreement between the researcher nurse and the other nurses in evaluating recorded bowel peristalsis via auscultation also showed a Krippendorff's Alpha value above 0.80, indicating good reliability. The ICC value for less experienced nurses was highest at 0.93, while it was 0.91 for experienced nurses. A negative correlation was found between the number of recorded bowel sound auscultations and the absolute difference, suggesting that increased listening resulted in closer readings among nurses. Conclusion: The agreement between auscultation and ultrasound in determining the number of bowel peristalsis was found to be good across all quadrants. The reliability of evaluations between the researcher nurse and other nurses for recorded bowel peristalsis via auscultation was determined to be good. The agreement among less experienced nurses was higher compared to experienced nurses. The results suggest that as nurses performed more auscultations (progressing through the patient list), their assessments became more precise, accurate, and consistent, based on the researcher nurse's auscultation results as a reference.