Unilateral konjenital renal agenezili ve renal hipoplazili bireylerde retroperitoneal anatomik oluşumların morfometrik analizi
Morphometric analysis of retroperitoneal anatomical formations in individuals with unilateral congenital renal agenesis and renal hypoplasia
- Tez No: 926693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH YÜCEL, DOÇ. DR. MERAL MEŞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Nefroloji, Üroloji, Anatomy, Nephrology, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı unilateral konjenital renal agenezili (UKRA) ve renal hipoplazili (RH) hastalarda retroperitoneal organların değişen anatomisini belirlemek ve renal etkilenime göre böbreğin fonksiyonel kapasitesini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Nefroloji Kliniği'ne başvuran 18 UKRA, 30 RH ve 25 kontrol hastası üzerinde retrospektif yöntemle uygulandı. Morfometrik ölçümler kontrastlı bilgisayarlı tomografi ile, böbrek fonksiyonlarını gösteren markırlar ise laboratuvar sonuçlarından elde edildi. Veriler demografik özellikler, morfometrik ölçümler ve fonksiyonel parametreler olarak üç başlık altında toplandı. Sağlam ve etkilenen böbreğe ait anteroposterior, kraniokaudal ve mediolateral uzunlukların yanında böbrek hacmi ve korteks kalınlığı da ölçüldü. Glangula suprarenalis morfometrisi incelendi. Vasküler yapıların anatomisi ayrıntılı olarak ele alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the changing anatomy of the retropetironeal organs in patient groups with unilateral congenital renal agenesis (UCRA) and renal hypoplasia (RH) and to evaluate the functional capacity of the kidney according to renal involvement. Materials and Methods: The study was performed retrospectively with 18 UCRA, 30 RH and 25 control patients who applied to the Nephrology Clinic of Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital. Morphometric measurements were obtained with contrast-enhanced computed tomography, and markers indicating renal functions were obtained from laboratory results. Data were collected under three headings as demographic characteristics, morphometric measurements and functional parameters. In addition to the anteroposterior, craniocaudal and mediolateral lengths of the healthy and affected kidneys, renal volume and cortex thickness were also measured. Glangula suprarenalis morphometry was examined. The anatomy of the vascular structures was discussed in detail.