Jinekolojik onkoloji cerrahisi uygulanan hastalara verilen mobil tabanlı eğitimin yaşam kalitesine etkisi
The effect of mobile-based education given to patients undergoing gynecological oncology surgery on quality of life
  1. Tez No: 926695
  2. Yazar: ÇİSEM BAŞTARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Giriş: Kadınlarda görülen morbidite ve mortalite nedenlerinin başında jinekolojik kanserler yer almaktadır. Jinekolojik onkoloji hastalarında tanı sonrası tedavi ile birlikte yaşam süresindeki artışlara bağlı olarak hastaların yaşam kalitelerinin artırılması önem kazanmaktadır. Hastaların yaşam kalitesini desteklemede pek çok yenilikçi yaklaşım ile hasta eğitimleri verilebilmektedir. Bu yaklaşımlardan biri de mobil tabanlı uygulamalardır. Amaç: Bu araştırmanın amacı, ameliyat sonrası dönemde jinekolojik onkoloji hastalarına verilen mobil tabanlı eğitimin yaşam kalitesine etkisini belirlemektir. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımdaki bu araştırma 1 Şubat-30 Eylül 2024 tarihleri arasında 38 deney grubu, 39 kontrol grubu olmak üzere toplam 77 hasta ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Kanser Hastası Yaşam Kalitesi Ölçeği, Ameliyat Sonrası Semptom Değerlendirme Formu, Distres Termometresi kullanıldı. Hastalar ile ameliyat öncesi ve taburculukta yüz yüze görüşme, taburculuk sonrası birinci hafta ve ikinci hafta telefon ile görüşme yapıldı ve veri toplama formları dolduruldu. Bulgular: Hastaların sosyodemografik özellikleri, genel sağlık durumu, kanser tanısı, ameliyat türü ve taburculuğa ilişkin bulguların benzer olduğu görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Gynecologic cancers are the leading cause of morbidity and mortality in women. Improving the quality of life of gynecologic oncology patients is gaining importance due to the increase in life expectancy with treatment after diagnosis. Patient education can be provided with many innovative approaches to support patient quality of life. One of these approaches is mobile-based applications. Aim: This study aimed to determine the effect of mobile-based education on the quality of life of gynecologic oncology patients in the postoperative period. Method: This randomized controlled experimental design study was conducted between February 1 and September 30, 2024, with 77 patients, 38 in the experimental group and 39 in the control group. Descriptive Information Form, Cancer Patient Quality of Life Scale, Symptom Assessment Form, and Distress Thermometer were used for data collection. Patients were interviewed face-to-face before surgery, at discharge, and by telephone in the first and second weeks after discharge, and data collection forms were completed. Results: Socio-demographic characteristics, general health status, cancer diagnosis, type of surgery, and findings related to discharge were similar (p>0.05).